Blog

Şirket Kurmadan E-Ticaret Yapmak Mümkün mü?

Şirket Kurmadan Satış Yapmak için Neler Gerekli?

İnternet ortamı denilince gittikçe genişleyen bir online satış mecrası mevcut; e-ticaret sitenizde, pazar yeri mağazalarında, Instagram, Facebook gibi sosyal medya hesaplarınızda ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. e-Ticaret faaliyetlerine ise üretimini kendinizin yaptığı mallar, alıp sattığınız ürünler, danışmanlık hizmetleri gibi pek çok uygulama dahil olabilir. Ancak vergiden muaf olabilmeniz için çok yüksek tutarlar kazanmamanız beklendiğinden dolayı buralardan elde ettiğiniz ciro belli bir meblağı aşıyorsa Hazine ve Maliye Bakanlığı sizin vergi mükellefi, yani şirket olmanızı talep eder. Yalnız bu şartların sadece Türkiye’de geçerli olduğunu vurgulamakta fayda var; nitekim yurt dışında farklı prosedürler uygulanıyor olabilir. Bununla birlikte vergi dairesi aşağıdaki şartları taşıyan kişilerin şirket kurmadan internetten satış yapmasına imkan tanır:

  1. Esnaf muafiyet belgesi olmalıdır.
  2. Ürünleri yalnızca üretimi yapan kişi satarak gelir elde edecekse mümkün olabilir. Diğer yandan al-sat sistemi buna dahil değildir. Yani şirket kurmadan dropshipping vb. yöntemler kabul edilmez.
  3. Kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir motorlu taşıtın olmaması gerekir.
  4. Sanayi usulü malzeme ve teçhizat olmadan, sadece el yapımı ürünler üretip satan kişiler bu şekilde satabilir.
  5. Takı, örgü, dikiş, yemek vb., sadece el ile yapılabilecek ürünler sunulmalıdır.
  6. 1 yıl boyunca kazanılan satış hasılatı, yıllık asgari ücret brüt tutarını aşmamalıdır (Geçtiğimiz dönemlerde aylık asgari ücrete 2 kez güncelleme geldiğinden buraya yazılmamıştır; fakat ilgili yıl için aylık brüt tutarı 12 ile çarparak hesaplayabilirsiniz).

Şirket Kurmadan Satış Yapmanın Cezası Var mı?

Diyelim ki kendi modellerinizi hayata geçirerek takı tasarlamaktasınız. Tasarımlarınız çok beğenildiği için bir gelir kapısı olabilir diyerek şirket kurmadan online satış yapmaya karar verdiniz. Yukarıdaki şartları taşımanız sayesinde esnaf muafiyet belgesi de aldınız. Yıl sonunda ne kadar kazandığınızı hesaplamaya çalıştınız ve buna göre 2022-2023 arasında kazandıklarınız yıllık asgari ücret brüt tutarını aşmış. Artık bu durumda şahıs veya diğer şirket türlerinden size uygun olanı seçerek başvuru yapmanız gerekir.

Aksi halde vergi ziyaı veya diğer adıyla vergi kaybı cezası ile karşılaşabilirsiniz. Yalnız, kesilen ceza tutarını şirket kursanız bile maalesef ödemek mecburiyetindesiniz. Limitleri aştığı halde şirket kurmak istemezseniz bir sonraki yılda ticari faaliyete elbette devam etmemek daha doğru olacaktır.

Peki Şirket Kurmadan Fatura Kesmek Mümkün mü?

Şirket açmadan satış yapmak istediğinizde vergi mükellefi olmamanız sebebiyle fatura kesmeniz mümkün değildir. Diğer yandan herhangi bir vergi ödemek gerekmediği gibi vergi levhanız da olmayacaktır. Ayrıca ödeme almak yalnızca nakit veya havale ile olabileceğinden kredi kartını seçen müşterilerinizden ne yazık ki ödeme alamayabilirsiniz. Özellikle kendinize ait e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorsanız vergi levhası olmadığı için sanal pos başvurusu yapmak söz konusu olmaz. Ancak üçüncü kişilere ait web sitelerinde bir ihtimal ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Zira pazar yerlerinin neredeyse tamamında en azından şahıs şirketi sahipleri ve bazılarında ise esnaf muafiyet belgesi sunanlar da mağaza açabilmektedir.

Esnaf Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır?

Önce esnaf muafiyet belgesi nedir kısaca tanımını yapmak gerekirse; geliri tamamen el emeğine dayanan esnafın vergiden muaf olduğunu ispatlayan belgedir. Şu var ki buradaki esnaf tanımını kuaför, terzi gibi dükkanı olan ve basit usulde vergilendirilen kişiler ile karıştırmamalısınız. El emeğini online mecralardan satmak isteyenlerin belli bir meskeni olmamalıdır; yani işyeri, dükkan vb. değil de, icraatiniz yalnızca evinizden gerçekleşmelidir. İnternetten şirket açmadan satış yapmak isteyen ve yukarıdaki esnaf muafiyeti belgesi şartlarını taşıyan kişiler esnaf muafiyet belgesi almak için bağlı olduğu ilçenin vergi dairesinin mal müdürlüğü bölümüne giderek başvurmalıdır.

Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi Alma Dilekçesi’ni doldurduktan sonra size randevu verilir (prosedürler il-ilçeye göre değişiklik gösterebilir). Randevu tarihinde belirttiğiniz adrese ilgili vergi memuru gelir: El emeği ürünlerinizi görmek ve nasıl ürettiğinizi anlamak amacıyla detaylı inceleme yaparak bir tutanak tutar. Olumlu olması halinde size telefonla bildirilip verilen tarihte vergi dairesine gitmenizin ardından belgenizi alabilirsiniz. Bununla birlikte esnaf muafiyet belgesinin geçerliliği 3 yıldır.

Print

Print

Yorum yaz