Blog

Ünlü Ekonomistten Kritik Petrol ve Altın Açıklamaları!

Ekonomist Ferhat Yükseltürk, son dönem rekor kıran petrol fiyatları ve yükseliş hızlanan altın fiyatlarına ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Yükseltürk tv100’e yaptığı değerlendirmede, “Petrolde 100 dolar ve üzeri seviyelerin kalıcı olacağını düşünüyorum” dedi.

Ekonomist Ferhat Yükseltürk, son dönem rekor kıran petrol fiyatları ve yükseliş hızlanan altın fiyatlarına ilişkin tv100’e yaptığı değerlendirmede, “Petrolde 100 dolar ve üzeri seviyelerin kalıcı olacağını düşünüyorum” dedi.

Ekonomist Yükseltürk son günlerde Rusya Ukrayna savaşına ilişkin haber akışında gözlenen olumlu gelişmelerin ardından düşüşe geçen altın fiyatları ile ilgili, “Altın tarafında da 2 bin 500 dolar seviyelerini görmeyi bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Yükseltürk, “Gram altında büyük ihtimalle dolardaki artış ve onsun dolar cinsinden fiyatında olan artış 1000 lira seviyelerinin üzerine gidecek bir gram altından bahsedebiliriz. Gram altının yatırımcılarına önemli bir getiri sağlayabileceğini düşünüyorum” dedi.

POWELL’DAN ENFLASYON UYARISI

Fed Başkanı Jerome Powell da ABD’deki yüksek enflasyonu, Ukrayna’daki savaşın oluşturduğu yeni riskler karşısında değerlendirerek, Fed’in Mart’ta yapılacak toplantısında faiz oranlarını “dikkatlice” yükseltmeye başlayacağını, ancak enflasyonun beklenen süre içerisinde düşmemesi durumunda daha agresif hamlelerde bulunmaya hazır olacağını söylemişti.

TCMB’NİN FAİZ KARARINDA TEK SES

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021 yılını, eylül ayında başladığı seri faiz indirimleriyle kapatmıştı.

Merkez Bankası eylül ayında 100 baz puan, ekim ayında 200 baz puan, kasım ayında ise 100 baz puan, aralık ayında ise 100 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. Böylece 4 ayda toplamda 500 baz puanlık indirimle faiz yüzde 14’e çekilmişti.

2022’DE SABİT TUTULMUŞTU

Merkez, 2022 yılının ilk faiz kararını ocak ayında açıklamış ve faizi yüzde 14’te sabit tutmuştu. Merkez, ikinci faiz kararını şubat ayında açıklayarak yine sabit tutmuştu.

Merkez Bankası 2022 yılının üçüncü faiz kararını ise 17 Mart Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacak. Piyasada genel beklentiler faizlerin sabit tutulacağı yönünde olurken TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin ekonomistlerin tahminleri şöyle:

FOREKS ANKETİ

ForeksHaber anketine katılan 18 ekonomistin tamamı faizin değiştirilmeyeceğini öngördü.

2022 yıl sonuna ilişkin tahminde bulunan 9 ekonomistin medyan tahmini yüzde 14,00 olurken, minimum ve maksimum beklentiler yüzde 12,00 ve yüzde 22,00 seviyesinde oluştu. Geçen ayki ankette 2022 sonu faiz beklentisi de yüzde 14,00 seviyesinde bulunurken, tahminler yüzde 9,00-20,00 aralığında oluşmuştu.

ONS VE GRAM ALTIN FİYATI

ABD Merkez Bankası Fed bu hafta faiz oranını artırmaya hazırlanırken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve dünyanın bu zamana kadarki en büyük enflasyon oranlarının görülmesine rağmen 2000 dolar seviyesinde kalıcılığını koruyamayan altın son dönemdeki 2076 dolarlık zirvesinin şu sıralar 1973 dolardan değerleniyor. Önceki kapanışını 942 liradan yapan gram altın ise haftanın ilk işlem gününde 939 liradan alıcı ile buluşuyor.

DOLAR VE EURO

Geçtiğimiz hafta 15 lira sınırına yaklaşan dolar/TL kuru Cuma günü 14,75’ten haftayı kapatmasının ardından yeni günde yönünü yukarı çevirerek 14,80’den işlem görüyor. 16,14’ten pazartesi gününe başlayan Euro /TL de şu sıralar 16,16’dan el değiştiriyor.

Yorum yaz