Blog

Köpeğimi Ne Kadar Sıklıkla Veterinere Götürmeliyim?

İlk defa bir köpeğin bakımını üstlendiyseniz köpekler ne sıklıkla veterinere gider diye merak ediyor olabilirsiniz. Bir köpeğin yaşamını mutlu geçirebilmesi için beslenmesi, gördüğü sevgi, rahatça oynayıp egzersiz yapabilmesi kadar sağlığının da yerinde olması gerekir. Bu nedenle köpekleri gerekli olduğu zamanlarda veterinere götürmek çok önemlidir.

Köpeğimi Ne Kadar Sıklıkla Veterinere Götürmeliyim?

Köpekler ne sıklıkla veteriner gider sorusunun cevabını yaşları, ihtiyaçları, şu anki sağlık durumu ve genetik hastalıkları belirler. Veteriner takvimi köpeğe özel olsa da her köpeğin kesinlikle veterinere gitmesi gereken dönemler vardır. Can dostunun sağlığını ve mutluluğunu düşünen tüm köpek ebeveynleri veteriner ziyaretlerini aksatmamalıdır.

Köpeklerin veterinere en sık gittikleri dönem ilk aşılarının yapıldığı zaman dilimidir. Bu dönem köpek dünyaya geldikten 6 hafta sonra başlar ve yaklaşık 15 haftalık olana kadar devam eder. Neredeyse her hafta köpeğe yeni bir aşı uygulaması yapılır. İlk aşılar yapıldıktan sonra veterinere gidiş sıklığı azalır. Yılda 1 veya 2 kez aşı yapılır.

Aşı dışında rutin muayeneler için veterinerlere gidilir. Rutin muayeneler köpeklerdeki hastalıkları erkenden teşhis etmek için yapılır. Böylece birçok hastalık ilerlemeden tedavi edilir ve köpeğin yaşam süresi uzar.

Köpeklerin göz, kulak temizliği ve tırnak kesimi gibi bakımlar için de veterinere gitmek oldukça doğru olur. Bu tarz bakımların birkaç ayda bir yapılması iyidir. Köpeğinizin bakım ihtiyacına göre ne sıklıkla götüreceğinize veteriner hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz.

Köpeğim İçin Hangi Veterineri Tercih Etmeliyim?

Köpekler ne sıklıkla veterinere gider öğrendikten sonra bir diğer önemli husus hangi veterinerin tercih edileceğidir. Köpeğinizin muayenelerini, bakımlarını, aşılarını yaptıracak bir veterinere karar verirken seçici davranabilirsiniz.

Veteriner kliniği seçerken sunulan hizmet yelpazesinin genişliğine bakmalısınız. Köpeğinizin tüm sağlık ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılamanız işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra daha önce aynı kliniğe gitmiş hayvan sahiplerinin yorumlarına da göz atabilirsiniz. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada kliniğin yakınlığıdır. Acil durumlarda hemen veterinere götürmek olası ağır tabloların önüne geçecektir.

Yorum yaz