Nasıl Yapılır

Yazılım Mühendisliği Nedir? Yazılım Mühendisi Maaşı ve Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım Mühendisliği (Software Engineering), yazılımlarla ilgilinen bir bilim dalıdır. Bu bilimin temsilcileri olarak yazılım mühendisleri, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceler ya da programlama dillerini kullanarak yazılımı meydana getirirler. Yazılım mühendisliği sadece bir yazılımın meydana getirilmesi aşamasında etkin değildir. Yazılımın hayat döngüsünün sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi için de Yazılım Mühendisliği bilimine ve bu bilimin temsilcisi olan yazılım mühendislerine ihtiyaç duyulur.

Bu bilim dalının temsilcisi olarak unvanlandırılan yazılım mühendisleri, yaygın olarak son kullanıcı odaklı olarak çalışmalar gerçekleştirir. Birçok yazılım mühendisi, son kullanıcıları hesaba katarak yeni yazılımlar ve yeni dizaynlar oluşturur veya varolan bir yazılımı son kullanıcı ihtiyaçlarını çözümlemek üzere iyileştirir.

Bugün bilgisayarlarımız, akıllı cihazlarımız, televizyonlarımız ve hatta otomobillerimizin dahi kullanmış olduğu programlar, yazılım bilimi ve yazılım mühendislerinin birer çalışması sonucu meydana gelir. Yazılım mühendisleri sayesinde teknoloji yetkin ve uzmanların yanı sıra son kullanıcıya indirgenerek basit ve pratik hale getirilmektedir.

Yazılım Mühendisi Maaşı

Yazılım mühendislerinin maaşını belirleyen birçok faktör söz konusu ancak en önemlileri, hangi programlama dillerine hakim olduğu ve hangi alanda çalışmalar gerçekleştirdiğidir. Sıradan bir geliştiricinin aksine yazılım mühendislerinden popüler olmayan dillerde yazılımları geliştirebilmesi ve kompleks sistem yapılarına uygun çözümler üretebilmesi beklenir.

Sektörde daha önce meydana getirmiş olduğu çalışmalar, portföyü, hangi alanda uzmanlaştığı ve bildiği programlama dilleri gibi detaylar göz önüne alındığında tahmini bir maaş çıkartmak mümkündür. Kabataslak bir örnekle en düşük seviyede etkin yazılım mühendisinin 3.000 TL alacağını ve uzman seviyesindeki mühendislerin aylık 20.000 TL’ye aşan maaşlara sahip olabileceğini söyleyebiliriz.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisi olmanız için akademik alanda aşağıda yer alan bölüm veya bu bölümlere denk bölümlerden lisansprogramlarından (4 yıllık) mezun olmanız gerekir;

  • Bilgisayar Mühendisliği
  • yazılım Mühendisliği
  • Elektrik Mühendisliği
  • Elektronik Mühendisliği
  • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
  • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği

Tek başına bu bölümlerden birinden mezun olmanız yazılım mühendisliği alanında kariyerinizi oluşturmak için yeterli olmayacaktır. Eğitim süresince öğrendiklerinizin haricinde de çalışma yapmak istediğiniz alanların yazılım dilleri konusunda kendinizi yetiştirmeniz, işletim sistemleri ve platformlara hakim olmalısınız. Sıradan bir geliştiriciyle kıyaslayacak olursak; yazılım mühendisi statüsünde çalışabilmeniz için daha çok bilgi, birikim ve deneyim sahibi olmanız beklenecektir.

Yorum yazın