Mobil Dünya

Xiaomi’nin Telefon Konusunda Başarıları

Bir Xiaomi kullanıcısı olarak sizlere Xiaomi’nin bu güne kadar tarihe damga vuran aksiyonlarından bahsetmek istedim. İşte Xiaomi’nin bilmeniz gereken özellikleri ve yaptıkları.

1. 24 saat içinde 2 milyondan fazla telefonu tel bir yerden satma başarısı.

Rekor Alibaba platformunda 2014 yılında kırılmıştı. 1 milyon 800 binden fazla telefonun satıldığı bu platformun rekorunu Xiaomi 2015 yılında 24 saat içinde 2 milyon 112 bin kendi telefonunu satan Xiaomi kırdı. İnanılmaz bir başarı.

2. Xiaomi kar oranını sınırladı. Xiaomi nasıl ucuz telefon satıyor?

Çoğu insan ürünlerin kalitesiz olduğunu düşünerek ön yargı ile yaklaşıyor. Lakin durum öyle değil. Xiaomi bir karar alarak vergiler çıktıktan sonra kar marşını yüzde beş olarak sınırladı. Daha fazlası için çabalamıyor.

3. Mi.com Xiaomi tarafından sonradan satın alındı.

Günümüzde Xiaomi ile adı özdeşleşen mi kelimesi daha önceden Xiaomi şirketine ait değildi. 3.6 milyon dolara mi.com internet sitesi satın alındı. Sebebi ise teleffuzunun kolay olması. Bu satın alma ise o yılın amaçsız en pahalı alan adı satın almasaydı.

4. Mi nedir?

Mi kelimesi mobil internet ve imkansız hedef olarak biliniyor. Ters bakıldığında zaman işe kalp manasına gelen bir çince karakter oluyor. Ama hangisi için bu ismin tercih edildiği yönünde bir açıklama yok.

Xiaomi şirketi sadece telefon satımıyor. En bilinir ürünleri telefon, power bank, spor bilekliği , çin tarafında bilgisayar ve tablet. Bunun gibi ürünler hatta televizyon gibi multimedya ürünleri dahi revaçta.

xiaomi-mi-8

Yorum yazın