Wordpress

WordPress Veritabanı Temizleme ve Optimize Etme

Adım 1 – Veritabanı Yedeğinizi Alın! ( En Önemli Adım)
Başlamadan önce mutlaka ve mutlaka veritabanı yedeginizialmanızı şiddetle tavsiye ederim. Aksi taktirde yapacağınız en ufak bir yanlışta herşey alt üst olabilir ve malesef yapılan bu hatanın geri dönüşüde olmayabilir. Olası yanlış bir adımı geri almak adına, elinizde veritabanı yedeginizin olması kritik bir öneme sahip.

Eger veritabanı yedegi almayı bilmiyorsanız, bunu WordPress Site Yedeği Alma – Site Yedekleme başlıklı yazımda detaylı anlattım. Ayrıca yedek alma işlemi için wordpress eklentileride mevcut BackWPUP eklentisi ile tüm site backup nasıl oluştrulur başlıklı yazımda bunuda detaylı bir şekilde anlattım.

Adım 2 – WP-Config.php Sayfası Üzerinde Düzenleme Yapmak / (WordPress Veritabanı Temizleme)

WordPress veritabanı temizleme işleminde ilk olarak wordpress’e belirli zaman aralıklarıyla onarma, gereksiz bilgileri silme gibi komutlar verip, veritabanımızın sürekli dinamik ve sağlıklı kalmasını sağlayacağız.

Çöpleri Boşaltma

Bildiğiniz gibi wordpress’te sildiğiniz yazılar, yorumlar, sayfalar çöp sekmesinde siz sildikten sonrada kalmaya devam eder ve bir yazıyı tamamıyla silmemiz için, yazıyı sildikten sonra tekrar çöp sekmesine gidip kalıcı olarak sil dememiz gerekli.

Siz çöp klasörünü boşaltmasanız bile wordpress veritabanı temizleme işlemini otamatik olarak her 30 günde bir yapar. Peki bunu neden her 10 günde bir veya 5 günde bir yapmayalım ki ? Evet bu işlemi yaparak veritabanımızı gereksiz 20 günlük yükten kurtarmış olacağız.

Yapmanız gereken FTP üzerinden veya cPanel üzerinden wp-config.php sayfasına ulaşmak ve ardından alttaki kodu eklemek;

 

Ben 10gün olarak ayarladım siz isterseniz 5 isterseniz 1 gün olarak ayarlayabilirsiniz.

Veritabanını Onarma

Bildiğiniz gibi wordpress bizlere veritabanımızı onarmamız için bir seçenek sunuyor. http://sizinsiteniz.com/wp-admin/maint/repair.php adresine gidip veritabanımızı tek bir tıklamayla onarabiliriz. Bu işlemi yapabilmek için;

Yapmanız gereken FTP üzerinden veya cPanel üzerinden wp-config.php sayfasına ulaşmak ve ardından alttaki kodu eklemek;

 

 

Kodu ekledikten sonra http://sizinsiteniz.com/wp-admin/maint/repair.php adresine gidip veritabanımızı tek bir tıklamayla onarabiliriz.

Yazı Önizlemelerini Kaldırma

Bildiğiniz gibi her bir yazıyı, yorumu yada sayfayı hazırlarken önizle seçeneğine tıkladığınızda size sadece bir taslak olarak gösterilsede, oluşturulan her bir önizleme veritabanınızda yer kaplayacaktır ki buda zamanla veritabanımıza yük bindirecektir.

Daha sonra toplu şekilde önizlemeleri silmek yerine neden wordpress’ten önizlemeleri veritabanına kaydetmemesini istemeyelim ki ?

Yapmanız gereken FTP üzerinden veya cPanel üzerinden wp-config.php sayfasına ulaşmak ve ardından alttaki kodu eklemek;

 

 

Böylelikle wordpress veritabanı temizleme işlemin ilk adımını  tamamlamış olduk. Sıra geldi diğer adımlara.

Adım 3 – Kaldırdığınız Eklentilerin İzlerini Silme / ( WordPress Veritabanı Temizleme )

WordPress sitenize herhangi bir eklenti yüklediğinizde, eklenti tüm verilerini veritabanınızda depolar. Tüm bu veriler, veritabanınızda wp-options tablosu altında toplanır. Yüklediğiniz eklentiyi wordpress admin paneli üzerinden etkisizleştirip sildikten sonra bile çoğu eklentinin ayarları ve verileri veritabanınızda yer almaya devam eder.

Bu zamana kadar yüzlerce eklenti yükleyip sildiğinizi düşürüseniz,  silmenize rağmen veritabanınızda kayıtlı kalan bunca eklenti izinin veritabanınıza bindirdiği yükü bir düşünün.

WordPress veritabanı temizleme işlemi için yapmamız gereken sıradaki adım ise sildiğimiz bu eklentilerin izlerinide veritabanımızdan silmek.

Bu işlemi yapabileceğimiz bir eklenti mevcut ki kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim çünkü yapıcağımız işlemleri oldukça kolaylaştıracak.

Önemli:Oldukça hassas olan bu işlemi yapmadan önce kesinlikle veritabanı yedeğinizi almanızı tavsiye ederim. İşlem sırasında yanlış bir tabloyu silmeniz tüm sitenizin bozulmasına sebep olucaktır. Yedek almayı bilmiyorsanız, bunu WordPress Site Yedeği Alma – Site Yedekleme başlıklı yazımda detaylı anlattım yada bunun için wordpress eklentileride mevcut BackWPUP eklentisi ile tüm site backup nasıl oluştrulur başlıklı yazımda bunu detaylı bir şekilde anlattım.

1-Öncelikle WordPress Clean Options eklentisini wordpress sitenize yükleyin. Eklentiyi yükledikten sonra, Araçlar >> Clean Options sekmesi altından eklentinin yönetim paneline gidin ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi üstteki seçeneği ( Don’t show the kwon wordpress core options.. ) işaretleyip Find Orphaned Optionsbutonuna tıklayın.

Yorum yazın