Wordpress

WordPress rastgele yazı gösterme (Eklentili – Eklentisiz)

WordPress rastgele yazı göstermek bazı kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem. Rastgele yazı görüntüleme, kullanıcılarınıza daha fazla içerik keşfetme şansı verir. Bu makalede, WordPress’te rastgele yazıların kolayca nasıl görüntüleneceğini göstereceğiz.

Neden Rastgele Yazılar Göstermek İstersiniz?

Varsayılan olarak WordPress, blog yayınlarınızı ters kronolojik sırayla (en yenisinden en eski haline) listeler. Bu, kullanıcıların en son çıkan yayınlarınızı önce görmelerini sağlar.

Fakat bazen, çoğu kullanıcı eski makalelerinizi göremez. Siteniz oldukça uzun bir süredir yayında ise, eski makaleleriniz herhangi bir yerde göze çarpacak şekilde gösterilmeyecektir.

Bunun üstesinden gelmenin bir yolu iç bağlantı alışkanlığı kazandırmaktır. Yeni yayınlarda eski makalelerinize bağlanmak, kullanıcıların bunları keşfetmesine yardımcı olur. Ayrıca, sayfa görüntülemelerinizi artıracak ve SEO puanınızı geliştirecektir.

Bunun diğer bir yolu, kenar(sidebar) çubuğunuzda rastgele yazılar göstermek. Bu şekilde, kullanıcılarınız normalde görmeyecekleri konuları keşfedeceklerdir.

Bunu söyleyerek, WordPress rastgele yazıları nasıl gösterebileceğinizi anlatalım.

Yöntem 1: Eklentisiz WordPress Rastgele Yazı Gösterme

Bu yöntem, WordPress tema dosyalarınıza kod eklemenizi gerektirir. Yapmanız gereken ilk şey bu kodu temanızın functions.php dosyasına eklemek.

Bu kod, yalnızca 5 rastgele yazı görüntüleyen bir işlev oluşturur. Ardından, sitenizin herhangi bir yerine ekleyebileceğiniz bir kısa kod oluşturur. Son olarak, kısa kodların WordPress widget(bileşenler) içinde çalıştırılmasını sağlar, böylece bir metin widget’ında kısa kod kullanabilirsiniz.

Artık [wpcin-random-posts] kısa kodunu kullanarak istediğiniz yerde rastgele yazıları gösterebilirsiniz.

Yöntem 2: WordPress Rastgele Yazı Gösterme Eklentisi

Bu yöntem daha kolaydır ve yeni kullanıcılar için önerilir.

Yapmanız gereken ilk şey Advanced Random Posts Widget eklentisini yükleyip etkinleştirmektir. İsterseniz direk yönetici panelinden Eklentiler sayfasından aratıp ekleyin, isterseniz FTP ile eklenti ekleme işlemi yapabilirsiniz.

Etkinleştirme sonrasında, Görünüm » Bileşenler sayfasına girmeniz gerekiyor. Kullanılabilir widget listesinin altında ‘Random Posts‘ etiketli yeni bir widget göreceksiniz.

Bu widget’i bir kenar çubuğuna eklemeniz gerekiyor.

Şimdi, widget ayarlarını görebileceksiniz. Posts sekmesinde kaç tane göstermek istediğinizi seçebilirsiniz. Thumbnail sekmesinde ise küçük resim ekleyip eklemeyeceğinizi ayarlayabilirsiniz.

Rastgele yazılar eklentisi, çok fazla özelleştirme seçenekleri içeren güçlü bir eklentidir. Farklı gönderim türleri seçebilir, küçük resim gösterebilir ve göstermek istemediğiniz yayınları atlayabilir veya belirli kategorilerden veya etiketlerden gelen yayınları görüntüleyebilirsiniz.

Daha deneyimli kullanıcılar için, eklenti ayrıca HTML’den önce ve sonra kendi özel CSS’nizi eklemenize izin verir.

Widget ayarlarınızı yaptıktan sonra kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın. Artık rastgele yazıları görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın