İnternet

Wikipedia Erişim Yasağı Ne Zaman Kalkıyor ?

Günümüz dünyası insanlık tarihinin en modern dönemi olmaktadır. Bunun nedeni ise tarihsel süreç boyunca gelen birikimin bu dönemde ortaya çıkarılması olmuştur. Buna göre günümüzde insanlar birçok kolaylıktan yararlanırlar. Bu kolaylıkların başında bilgiye ulaşmak imkanı gelmektedir. Buna göre bu bilgiye ulaşım durumu ise sanal imkanlar ile olur. Sanal imkanlar yani internet ile oldukça kısa bir sürede bilgiye ulaşılabilir. Nitekim internet üzerinde bilgiye ulaşmak adına inşa edilen siteler vardır. Bunlardan bir tanesi de Wikipedia olmaktadır. Wikipedia ile internet üzerinden ulaşılmak istenilen birçok bilgiye ulaşılabilir. Peki, Wikipedia Erişim Yasağı Ne Zaman Kalkıyor?

Wikipedia Nedir?

Wikipedia öz olarak bir sanal ansiklopedi olmaktadır. Birçok dilde hazırlanan bilgiler ortaklaşa bir anlayış ile bu alandan yayınlanır. Kurucusu Jimmy Wales olmaktadır. Wales en doğru bilgiye ilgili dilde ulaşma amacı ile bu yola çıktığını söylemiştir.

Buna göre wikipedianın dünyanın birçok kentinde merkezi vardır. Fakat asıl ve ana merkez Florida ve Amsterdam da olmaktadır. Wikipedianın hizmetleri bedava olmaktadır ve bir gelir kaygısı güdülmeden verilen bir hizmet olmaktadır.

wikipedia-erisim-yasagi

Wikipedia Türkiye de Neden Engellendi?

Wikipedia internetin en büyük sanal ansiklopedisi olmaktadır. Dünya çapında her ülkede ve her dilde hizmet veren bir site olmaktadır. Nitekim wikipedia birkaç yıldır ülkemizde yasaklanmış bir haldedir. Yani erişim imkânı yasal olarak yoktur. Bunun nedeni ise wikipedianın Türkiye devletini terör örgütleri ile iletişim halinde gösteren ve yine bu terör örgütlerine destek verdiğini gösteren içeriklerin yayınlanmasından dolayı tüm dillerde ülkemizde yasaklanmıştır.

Bu yasaklama işlemi 29 Nisan 2017 tarihinde olmuştur. O günden beri wikipediaya erişim yasal olarak mümkün olmamaktadır. Bu kapsamda ilgili adrese idari tedbir kararı uygulandı. Ancak Aralık 2019 yılında bu alanda önemli gelişmeler olmuştur.

Wikipedia Erişim Yasağı Kalkıyor Mu?

2017 yılından bu yana erişim engeli bulunan wikipedia da son dönemlerde önemli gelişmeler olmuştur. Buna göre Anayasa Mahkemesinin geçtiğimiz günlerde verdiği karar ile ilgili adresin engellenmesinin hak ihlali olduğunu belirlemiştir. Buna göre AYM oy birliği ile erişim engelinin ifade özgürlüğü kapsamında ihlal getirdiğini belirlemiştir. Buna göre alınan son karar ile yakın bir tarihte wikipedia erişim engelinin ortadan kalkacağı öngörülmektedir.

Yorum yazın