Sağlık

Vitreolizis Nedir,Tedavisi Nasıl Yapılır ?

İnsan yaşamı için oldukça önemli organlar arasında yer alan göz, sorunları oldukça önemlidir. Normal yaşam standartlarını yerine getirmek için görme organımızda çıkabilecek sorunlarda hemen hekime başvurmamız gerekir. Standart yaşantıda hiç beklemediğiniz anda ortaya çıkan ve kişiler tarafından görülen siyah lekeler, göz uçuşması olarak bilinir. Bu sorundan tamamen kurtulmak için ayakta uygulanacak Vitreolizis lazer  tedavisi sayesinde bu sorundan kurtulmak yeni teknoloji sayesinde mümkün hale gelmiştir.

Uçuşmalar ile ortaya çıkan göz rahatsızlığını ortadan kaldırmak için gözün dış kısmından uygulanan ağrısız lazer işlemi sayesinde eski sağlığınıza kavuşmak mümkündür.Vitreolizis’deki temel amac fonksiyonel olarak iyileşmenin gerçekleşmesidir.

VİTREOLİZİS SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR ?

Vitreus bulanıklıklara neden olan parçacık ve iplikçikler nanosaniyelik lazer ışın atışları sayesinde buharlaştırılarak ortadan kaldırılır. İşlem sırasında cisimlerin kollajen ve hyaluronik molekülleri gaz haline çevirilerek görüşü engellemeyecek şekilde yok edilir.

Ayakta uygulanan bir işlem olması nedeniyle, hastanın hastanede kalması gerekmektedir. İşlem öncesi doktorunuz göz anestezi için göz damlası uygular. Göze temas eden özel bir kontakt lens ile lazer ışınlarını göze yönlendirme işlemi için özel uygulanan bir mikroskop kullanılır.

Tedavi esnasında uçuşan cisimlerin gaz kabarcıklarına dönüştüğünü belirten koyu lekeler ve gölgeler hasta tarafından gözlemenir. Gaz kabarcıklarının hızlı bir şekilde çözülmesi ile vitreus içinde emilme işlemi gerçekleşir.

Tedavinin tamamlanmasının ardından doktorunuz gözünüze anti – enflamatuvar damlalar damlatarak gözün rahatlamasını sağlar. İşlem yaklaşık olarak 15 – 20 dakika bir sürede gerçekleşmektedir. Tedavide 2 veya 3 seansa gerek duyulabilir.

TEDAVİ SONRASI NE YAPMAK GEREKİR ?

Koyu renkte olan gaz kabarcıkları tedavi sonrası görülebilir, korkulacak bişi olmadığından kısa sürede bu sorun ortadan kalkar. Hastalarda tedavi sonrası rahatsızlık,kızarıklık ve geçici bulanık görme gibi problemler ortaya çıkabilir. Yan etkiler arasında aniz göz içi basıncı gibi yükselmeler ortaya çıkar.

VİTREOLİZİS TEDAVİSİ KİMLERE YAPILABİLİR ?

Göz doktorunuz tarafından tedaviye uygun olup, olmadığınız araştılır.

  • Göz üzerinde uçuşmalar
  • katarakt hastaları
  • Vitreus tabakasının retinadan ayrılması

1460366708_floaters

Yorum yazın