Mobil Dünya

Venüs Telefonlara Zam Mı Yapıldı?

Amerikayı boykot ediyor ve Amerikan malları almıyoruz çağrısından sonra CB insanları Samsung ‘a ve Vestel Venüs cihazlarla yönlendirmiş bu cihazların Apple’a rakip olabildiğine savunmuştu. Bu çağrı sonucunda Vestel markasının satışları arttığı kesin ama şimdi de Vestel ürünlerine zam yapıldığı iddia ediliyor. Zamın sebebinin ise kur farkı olduğu söyleniyor.

Peki yerli ve milli denilen Vestel cihazlarla neden kur farkı nedeniyle zam geliyor? Zam kararının Vestel bayilerinize bir yazı ile bildirildiği ve duruma göre yakın zaman içinde yeni bir zam yapılabileceği açıklandığı söylendi. Yakında Vestel cihazlara bir zam daha gelebilir.

Kur farkından kaynaklandığı söylenen zam neden yerli üretim bir cihaza gelir? Daha önce de bahsedildiği üzere bu cihazlar pek de yerli sayılmaz çünkü bütün donanımı Amerika’dan gelir. Apple almayın Vestel alın demek pek de mantıklı bir çözüm değildir. Kur farkı donanım için de geçerlidir. Yani bunun manası Vestel, bir işlemciyi, bir dahili depolamayı, bir hoparlörü vs artık yurtdışından eski fiyatına alamıyor. Bunun sebebi kur farkı. Elbette bu durumda telefon fiyatlarının diğer beyaz eşya fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

vestel-venus

Yorum yazın