Haber

Teknoloji Ürünlerine Zam Gelebilir

Televizyon, telefon, klima, müzik ses sistemi vs. almayı düşünüyor musunuz? Kısa zaman içinde alsanız iyi edersiniz çünkü yakın zaman içinde doların aşırı yükselmesinden kaynaklı zam geliyor. Zam oranının %30 ile %40’ı bulması bekleniyor. Peki neden kur farkından dolayı sürekli zam yiyoruz? Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay yine Apple ve Samsung gibi telefon üreticileri kur farkından ötürü ürünlerine ülkemiz için zam yapmıştı.

döviz-artışı

Neden teknoloji ürünlerine zam geliyor?

Teknoloji ürünlerinin %99’dan fazlası ithal olduğu için dolar ile satın alınıyor. Dolar arttığı zaman bu ürünlerin fiyatı da otomatik olarak artmış oluyor. Bu nedenle ithalatçılar ürünü yüksek fiyata alıyor ve yüksek fiyata satmak zorunda kalıyor. Bir diğer deyişle, daha önce 10 dolarlık ürünü 50 tl’ye alabiliyorken şimdi 70 tl’ye alabiliyoruz. Çözüm ise üretim yapmak. Bu ürünleri kendimiz üretebiliyor olsak sıkıntı olmayacak. Lakin fabrikaların satıldığı ülkemizde bu tür bir durum olması kısa zaman içinde söz konusu değil.

Son gelen zamlarla birlikte bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik ürünlerde %40 fiyat artışı bekleniyor. Bu %40 rakamını da son zamanlarda duymaya başladık. Zira kur farkı bizim cebimizdeki parayı %40 eritmiş oldu. Bu nedenle zam oranınında %40 civarında olması bekleniyor. Lakin satın alma durumu bu durumda oldukça düşecektir. Bu nedenle zammın daha uygun şekilde zamcık şeklinde yapılmasıda söz konusu olabilir.

Yorum yazın