Sağlık

Siğil nedir,Siğil Nasıl tedavi edilir ?

Deri hastalıkları arasında yer alan siğil viral bir enfeksiyondur. Deri üzerinde bulaşma yolu iler her yaştan insanda bulunması mümkün olan iyi huylu tümörler olarak bilinen siğiller vücüdun çeşitli yerlerinde görülebilir. Derinin üst kısmında yer alan hücrelere zarar vererek, hücrelerin hızlı bir şekilde yayılmasına ve keratin üretilmeden neden oluur. İlk olarak küçük sivilce şekilde başlayan siğiller zaman içerisinde tedavi uygulanmadığı taktirde nohut büyüklüğüne ulaşabilir ve ağrıya neden olur. Tıp dalında papavovirüs olarak bilinen siğillerden kurtulmak için kesin olarak tedavi uygulanmalıdır.

Siğiller Nasıl Bulaşır ?

  • Cinsel veya doğrudan doğruya temas yolu ile bulaşır.
  • Eşya ve benzeri kıyafetler ile bulaşır.
  • Siğiller bulaştıktan sonra hemen ortaya çıkmazlar.

Sağlık alanında birçok kişinin sorunu haline gelen siğiller özellikle cinsel yolla daha hızlı bir şekilde bulaşmaktadır. Kişinin tedavi süresince temiz ve hijyenik olması gerekir. İlk olarak sivilce şeklinde noktalar halinde meydana gelen siğiller pembemsi veya kahverengi’ne dönüşürler. Buluştukları alana göre farklı özellikleri bulunan siğiller sivri uçludur ve ağrıya neden olur.

Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Yaygın olarak kurutucu ilaçlar ve lazer tedavisi yöntemi ile yakma işlemleri siğillerin durumuna göre birden fazla uygulanabilir. Asit losyonlar’da siğil yakma içinde tercih edilir. Siğil tedaviye hızlı bir şekilde cevap veren korkulmaması gereken bir virüstür. Siğil çıkan yeri oynamak daha farklı alanlara yayılmasına neden olacağından herhangi bir müdahalede bulunmamanız gerekir.

Siğili tedavi etmek için sadece lokal uygulamalar dediğimiz seçeneklerimiz var asitlik,laktik asitli,trikloroasetikli bir takım farklı asitli kombine veya tek ürünler bulunmaktadır. Bu ürünleri hasta evinde kendisi uygulayarak siğili ortadan kaldırabiliyor. Bölgesel uygulanan tedavi vücüdun bağışık sistemini güçlendirerek siğili yok etmek mümkündür.Hastanın yakma dediğimi, dokuyu yok etme dediğimiz yöntemler bulunuyor. Elektrikle yakma seçeneği ile siğil yakılır ama ağrı meydana gelir ve bu nedenle lokal analizi uygulanır.
Dondurma seçeneği sıvı nitrojen gazı özel aparatlarla siğil olan bölgeye uygulanır ve -196 dereceye kadar soğutularak hücre donar ve parçalanır.

Büyük Siğillerde İğne Kullanılır

Daha büyük siğillerde haftalık yapılan bağışıklık sistemini güçlendiren iğneler bulunmaktadır. Yüz bölgesinde gelişen siğillere soyucu kremler uygulanır. Ayak tabanında ve genital bölgede olan siğillerde yakma veya dondurma işlemleri uygulanır. Zamanında tedavi edilmezse bulaştırma riski artacaktır.

sigil

Yorum yazın