Sağlık

Sigarayı bırakmanın yolları Nelerdir ?

İnsan sağlığı için büyük tehlike oluşturan tütün ürünlerinden sigara akciğerlere ve çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Sigaraya başlayanların sayısı her yıl artış gösteriren bu yaşlar 12 – 13 olarak belirlenmiştir. İnsan hayatını sağlık ve ekonomik yönden etkileyen sigaradan kurtulmak isteyen tiryakiler bunu başaramama korkusu ile sigarayla yaşamlarını devam ettirmektedir. Sigaradan kurtulmak isteyen tiryakiler sigarayı bırakmak için neler yapmaları konusunda pek bilgili olmadıklarından birden fazla sigara bırakma denemeleri olumsuz sonuçlanarak tekrar sigaraya başlıyorlar.

Kötü alışkanlıkların başında gelen sigaranın kapalı alanlarda içilmesi tamamen yasaklanması ile çeşitli cezalar ile caydırılmaya çalışmasına rağmen, sigara satışlarından devletin aldığı vergi göz önünde bulundurulursa tamamen yasaklamak hiç mantıklı görünmüyor. Sigaradan kurtulmak için ilk önce sevdiklerinizi düşünmeniz ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak sağlık sorunlarını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sağlık kuruluşlarıda sigara bırakma konusunda ücretsiz olarak destek verirken, sigaradan halen kurtulamayacağınızı düşünüyorsanız alt kısımdaki tavsiyeleri uygulamanızda fayda var.

Sigara Bırakma Yolları Nelerdir ?

  • İlk önce hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Mesela para biriktirmek,sağlık sorunlarından kurtulmak veya çoçuklarınıza kötü örnek olmaktan kurtulmak olabilir. Aklınıza sigara geldiğinde bu nedenleri düşünerek içmemeye çalışın.
  • İlk olarak sigara sayısını günlük olarak azaltarak, sigaraya bırakmayı deneyebilirsiniz. Birden sigara bırakanların %75’lik kesimi tekrar sigaraya başladıkları bilinmektedir.
  • Üzerinizde sigara veya sigarayı hatırlatacak çakmak ve kibrit gibi malzemelerden uzak durun. Bıraktığınız anda üzerinizde bulunan sigaraları kırın ve ıslatın.
  • Sigara içen arkadaşlarınızın yanında durmayın ve sigarayı bıraktığınızı belirterek bu dönemde sinirli ve stresli olacağınızı bilin.
  • İçerisinde kafein bulunan Kahve sonrası sigara içme isteği doğacağından bir müddet kahveden uzak durun. Sigarayı aklınıza getirmeyerek oyalanacak birşeyler bulun.
  • Acı veya çok tatlı şeyler yerine, meyve yemeniz sigara istediğini azaltacaktır.
  • Sigara parasını bir kenara koyarak, içmediğinizde ne kadar birikim yapacağınızı görün.

sigara-birakma

Yorum yazın