Mobil Dünya

Samsung’un Telefon Satışları Düştü Mü?

Samsung, dünyanın en çok telefon satan markalarından biri ama onun için bu sene işler iyi gitmiyor. Şimdi size bunun sebeplerinden bahsedeceğiz. Gelen son raporlara göre Samsung’un bazı ülkelerde pazar payı azalmış ve telefon satışları düşmüş. Samsung’u bu süreçte kötü etkileyen iki unsur var. Birisi Çin, diğeri ise Galaxy S9. Şimdi durumu kısaca özetleyelim ve Samsung için bir çözüm önerisi sunalım.

Bu sene başında hedeflerini açıklayan Samsung 320 milyon telefon satmayı hedeflediğini duyurduktan sonra Galaxy S9’a gelen ön sipariş talepleri neticesinde bu hedefini 30 milyon arttırarak 350’ye çıkarmıştı. Lakin yanlış strateji yaptığı şimdilerde ortaya çıkıyor ki Çin faktörünü dikkate almamıştı.

Son zamanlarda Apple harici bazı modellerin (Samsung dahil) fiyat politikasında ilginç değişiklikler yapıyorlar. Apple’ı taklit ederek yüksek fiyat yüksek kalite algısı oluşturmaya çalışıyorlar. Samsung’da bu yanlışa düşerek Çinli üreticileri görmezden geldi. Çin’de %20 olan pazar payı yanlış politikalar neticesinde %1’e kadar düştü. Çünkü Xiaomi, Oppo, Vivo, Huawei (yanlışa düşen başka bir şirket) gibi şirketler düşük fiyat yüksek performans ilkesiyle haraket ederken siz yüksek fiyat politikasıyla haraket ederseniz %19 pazar payını kaptırırsınız. Samsung’un yaptığı bir diğer hata elbette tasarım. Söylemekten bıktığım bu konu asla Samsung’a ders olmadı. S9’un S8’e benzemesi yeni tasarlanan modelin yine S9’a tasarım olarak benzemesi Samsung’un geçtiğimiz senelerde yaptığı en önemli hataları devam ettirdiğini gösteriyor. Bu şekilde başaramayacaksın Samsung.

Bir diğer sorun Galaxy S9’un beklenen ilgiyi görmemesi. En başta ön siparişler oldukça yüksekti. Lakin sonra telefon ilgisini kaybetti. Bunda elbette bana göre tasarımın payı oldukça yüksek.

Yorum yazın