Sağlık

Pick Hastalığı Nedir?

Demans hastalığının bir türü olan Pick hastalığı, unutkanlık ve düşünme bozukluğu olarak açıklanır. Genellikle ileri yaş grubunda görülen bu hastalıkta kişinin yaşam kalitesi çok düşer, hafıza gerilediği için mantık yürütme azalır. Alzheimer hastalığı ile karşılaştırıldığında Pick hastalığının görüldüğü yaş grubu biraz daha gençtir. 50 ile 60 yaş arasında görülme sıklığı daha fazladır. Cinsiyet açısından bakıldığında ise kadın ve erkek arasında fark yoktur, aynı oranda görülmektedir. Nedenler arasında genetik faktör %50 ile ilk sırada gelir. Hastalık ilk kez 1892 yılında tanımlanarak tıp literatürüne girmiştir.

Pick Hastalığı Belirtileri

Hastalığın belirtileri; dikkatte dağılma, hastanın içine kapanması, karar vermekte güçlük, verilen kararların çoğunlukla yanlış sonuçlar doğurması, iştahta aşırı bir artış, cinsel açıdan bakıldığında kendini teşhir etme isteği, kişisel temizliğini yapmakta zorlanma, ev ile çevre temizliğini yapamama, aşırı miktarda unutkanlık, saldırganlık, çok düzenli bir insansa dağınık hale gelme, obsesif (takıntılı) davranışlar, ruh halinde değişiklik, konuşurken kelime bulmakta güçlük, düşüncelerini ifade edememe, konuşurken takılma, söylediklerini çok sık tekrar etme, zaman ilerledikçe konuşmanın tamamen kesilmesi ve hafif miktarda başlayan zaman içinde de ilerleyen hafıza kayıpları olarak sıralanabilir.

Pick Hastalığı Teşhis ve Tedavi

Öncelikle hastalığın doğru teşhis edilmesi gerekir. Hastalık çoğunlukla Alzheimer hastalığı ile benzer belirtiler gösterdiği için karıştırılır. Beyin filmleri çekilip fronto temporal bölgenin incelenmesi gerekir. Hastalık teşhisi için en doğru sonuçları EEG yöntemi verir.

Hastalığın maalesef bilinen bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Yapılacak tedavi, hastalık sonucu ortaya çıkabilecek zararları azaltma ve hastanın bakımını kolaylaştıracak çareler üzerine yoğunlaşır. Konuşma bozukluğu yaşandığı zaman hastaya terapi önerilir. Hastanın saldırganlaşması durumunda saldırganlığın giderilmesi ve etrafa zarar vermemesi için sakinleştirici anti depresan türünde ilaçlar verilmektedir.

fick-hastaligi

Yorum yazın