Tanıtımlar

Klima Tamiri Hizmetine Başvurulması Gerektiğinin 6 İşareti

İklimlendirme ihtiyaçlarını karşılayan klimaların tamire ihtiyacının olup olmadığını söylemek genellikle çok zor olmaz. Konforu azaltan ve klimanın verimli çalışmasını engelleyen tüm durumlar klima tamiri hizmetlerine başvurulmasını gerektirir. Ancak kimi zaman klima sahipleri klimalarından gelen tehlike işaretlerini fark etmekte zorlanabilirler.

Klimalarının bakıma mı ihtiyacı olduğu ya da tamir mi edilmesi gerektiği konusunda muallakta kalabilirler. Bu nedenle bu yazımızda klima kullanıcılarının ne zaman klima tamiri hizmetlerine başvurmaları gerektiği hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağız.

Siz de klimalarınızın tamir zamanı gelip gelmediğini merak ediyorsanız yazımızdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz!

 

1.    Klimalar Soğuk ve Sıcak Hava Üflemiyorsa

Klimaların temel görevi yaz aylarında ortam ısısını düşürmek ve kış aylarında ortam ısısını yükseltmektir. Ancak zaman zaman klimalar asli görevlerini yerine getiremez ve iklimlendirme ihtiyacını karşılayamaz. Klimaların performanslarının düşmesi ve görevlerini yapamaması zaman kaybetmeden klima tamiri hizmetinin talep edilmesini gerektirebilir.

Klimaların ısıtma ve soğutma görevlerini yapamaması kompresörde bir sorun olduğunun işareti de; klima filtrelerinde ciddi bir tıkanıklığın sinyali de olabilir. Bu nedenle her ihtimale karşı hazırlıklı olunması ve alanında profesyonel klima servisi çalışanlarından destek alınması en iyi seçenek olarak ön plana çıkar. Aksi halde klimalar kullanıcılarını ciddi maddi yükle yalnız bırakabilir.

2.    Klimalarda Hava Akımı Azaldıysa

Klimalar eski günlere göre daha verimsiz çalışıyorsa ve üfledikleri hava akımı azaldıysa ünite kompresörlerinin gözden geçirilmesi gerekebilir. Klimalar her zamankinden daha zayıf bir iklimlendirme çözümü sunuyorsa bu işaret ciddiye alınmalıdır.

Aynı şekilde filtre tıkanıklıklarının da aynı belirtilere yol açabileceği gerçeği yadsınmamalıdır. Hem klimaların verimliliklerini yükseltmek hem de sağlıklı bir solunum ortamına kavuşmak için klima tamiri hizmetlerine başvurulması önerilmektedir.

3.    Termostat Problemleri Yaşanıyorsa

Doğrudan klima üniteleri ile ilgili olmasa da termostatta meydana gelen sorunlar da klimalardan alınan verimi azaltma noktasında etkilidir. Odadaki ısı değişimleri termostat problemlerinin en önemli göstergeleri arasında bulunur. Bu gibi bir durumda klima servisi arayışlarına start verilmelidir.

Tavsiye Yazı:  Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

4.    Klimalarda Kaçak Varsa

Klima ünitelerinde olmaması gereken bir sızıntı varsa tehlike sinyalleri bir an önce fark edilmelidir. Sızıntıya neden olabilecek iki önemli problem olduğu genellemesi yapılabilir. İlki soğutucuda problem olmasıdır.

Soğutucuda yaşanan sorunlar hemen bir klima servisi çağrılmasını gerektirir. Sızıntının diğer bir nedeni de drenaj borusunda bir çatlak ya da blokaj oluşmasıdır. Sızıntının sebebinin belirlenip klima tamiri süreçlerinin başlatılması klimaların uzun süre verimli bir şekilde kullanılmaya devam edilmesini mümkün hale getirebilir.

5.    Klimalardan Değişik Sesler Geliyorsa

Klimalar sessiz bir şekilde çalışmak için programlanan iklimlendirme cihazları olsa da zaman zaman çalışmaları esnasında farklı seslerin çıktığı bilinmektedir. Klimaların gürültülü bir şekilde çalışmaya başlaması tedbir alınmasını gerektirir.

Klimaların farklı sesler çıkarması kimi zaman bir kayışın yerinin değiştirilmesi gereksinimi ortaya çıkabilirken bazı durumlarda klima motorunun rulmanının kırıldığının göstergesi de olabilir.

6.    Klimalardan Kötü Kokular Geliyorsa

Klima havalandırma deliklerinden gelen keskin ve kötü kokular normal şartlar altında klimanın tel yalıtımında yanıklar oluşmaya başladığının göstergesi olarak yorumlanır. Özellikle zamanında bakımı yapılmayan klimalarda sıklıkla görülen bu problem klima tamiri hizmetlerine ihtiyaç duyduran konulardan birisidir.

Az önce de belirttiğimiz gibi klimaların çalışmasında ya da ortam havasını değiştirmesinde etkili olan farklı arızalar ve bu arızaların anlamlandırılması dikkat isteyen farklı işaretleri olabilir.

Uzun vadede klimalarını kullanmak, tasarruf etmek ve sağlıklı bir ortamda bulunmak isteyen klima sahiplerinin bu işaretleri görmezden gelmemeleri önerilir. Siz de klimalarınızı kullanırken benzer problemler yaşıyorsanız güvenilir ve kaliteli hizmet veren klima servisi servislerine başvuru yapabilirsiniz.

Yorum yazın