Sağlık

Kanal tedavisi olan diş ağrır mı?

Merhaba değerli ziyaretçilerim;

2 hafta içinde sağ ve sol olmak üzere 2 dişime kanal tedavisi yaptırdım ancak sol taraftaki 1 hafta öncesinden olduğu için o dişim ağrıyor yeni sağ taraftaki yapılan dişim şuan ağrımıyor ama diğer taraftaki dişim bazı zamanlarda aşırı derecede ağrıyor nedenlerini araştırdım falan ama en son bir diş hekimine birebir sordum ve aldığım cevabı sizlerle paylaşıyorum umarım işinize yarar ve sizinde dişleriniz kurtulur..

 

Kanal tedavisi yapılan bir diş, özellikle ilk bir kaç ay ağrı yapabilir normaldir. Diş de diğer her organımız gibi bir organdır ve iyileşebilmek için zamana ihtiyacı vardır. Parmağınıza bir iğne battığı zaman bile bir süre oraya dokunmak acı verir. Ya da bir uzvu kesilen birisi bir süre hala eli-kolu- bacağı yerinde imiş ve ağrıyormuş gibi hisseder. Bu ne kadar normal bir durumsa kanal tedavisi yapılan bir dişin ilk zamanlar ağrı yapması da o kadar normal bir durumdur.Kanal tedavisi ile de dişinizden bir parça alınıyor.
Ancak 3-4 ay sonrasında bile geçmeyen bir ağrı, gece uyutmayan zonklama yapan bir ağrı, yüzde şişlik gibi durumlar oluşursa, dişteki kanal tedavisinin yenilenmesi ilk düşülecek seçenek olmalıdır. Tam temizlik sağlanamayan bir kanalda bakteriler olabileceği gibi, dişte ekstra sinirler ya da farklı anatomik oluşumlar da olabilir. Tekrarlanan kanal tedavilerine rağmen diş yine de rahatlamaz ise o zaman da tedavi seçeneği ‘Apikal Rezeksiyon’ denilen, diş kökündeki iltihabın direk kemik yüzeyinden delinerek temizlenmesi işlemidir. Diş çekimi en son düşünülecek seçenektir. Pek çok hastam kanal tedavisi sonrası ağrısı devam ettiği için dişini çektirmek istedi. Ben ısrarla kendilerinden sabretmelerini istedim ve sonrasında dişleri kurtulduğu için teşekkür ettiler. Maalesef dişler çürüdükten sonra tedavi sürecinde biraz sabırlı olmak ve dişlere eskisine daha iyi bakmak gerekmektedir.

 

Normalde kanal tedavisi olan yani sinirleri alınan bir dişin ağrımaması gerekmekte ama üstteki açıklama benim ve hepimizin işini yarayacaktır. Benimle paylaşmak istediğiniz sormak istediğiniz bir konu olursa aşağıda yorum bırakabilirsiniz.

Yorum yazın