Sağlık

Kalp Kapağı Hastalıkları Nelerdir ?

Sağlık bütün organlarımızın işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi ile alakalıdır. Bütün organlarımız işleyişi ise tek bir organa bağlıdır. Bu organımız kalptir. Kalbin yeterli düzeyde kan pompalaması organlara yeterli düzeyde oksijen gitmesini sağlar. Kalbin işlevini yitirmesi olayı ölüm olarak adlandırılır. Kalbimizde kan akımını sağlayan dört tane kapak bulunur. Bu kapakların görevi; kan akımının doğru şekilde olmasını sağlamaktır. Bir kapak zarar gördüğü takdirde çeşitli kapak hastalıkları meydana gelir.

Kalp Kapağı Darlığı

Kapak açılma görevini tam olarak yerine getiremez ve kan akımı tıkanır. Bu durum kalp kapağı darlığı olarak adlandırılır.

Kalp Kapağı Yetersizliği

Kapak kan akımını yaptıktan sonra kapanma işlevini tam olarak yerine getiremez ve kan akımı çıktığı odacığa yeniden dolar. Bu olaya kalp kapağı yetersizliği denir. Kapak darlıkları ve yetersizlikler kalbin daha fazla alışmasına sebep olur. Darlık olduğunda kan akımı engellenir. Kalp akımı sağlayabilmek için daha hızlı ve güçlü pompalar. Yetersizlik durumunda ise odacığa dolan kan kalpte hacmin artmasına sebep olur. Bu hacmi boşaltmak için kalbin ekstra enerji kullanması ve daha çok kan pompalaması gerekmektedir. Bütün bunlarda kalbin daha çok yorulmasına ve farklı sağlık sorunlarının çıkmasına sebep olur.

Kapak Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Kapak hastalıkları başta hiçbir belirti vermez. İlerleyen durumlarda kişinin yorgunluk, tıkanma ve çarpıntı hissetmesine sebep olur.

Kapak Hastalıklarının Nedenleri

Bazı insanların kalp kapakları doğuştan anormalliklere sahiptir. En sık görülen farklılık, üç yaprakçık olan aort kapağının iki yaprakçığa sahip olmasıdır. Diğer bir sebep romatizmal ateştir. Çocukların boğaz enfeksiyonu yaşamasının ardından eklemlerde şişme ve ağrı başlar. Bu ağrıları yüksek ateş takip eder. Bu durumun sonunda kapakta zedelenme meydana gelir ve bu hastalık 20-30 yıl sonra fark edilir.

kalp_kapak_hastaliklari_32479

Yorum yazın