Sağlık

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Kadınların saç konusunda ne kadar hassas olduklarını hepimiz biliyor. Günlük hayatta saçlarına farklı şekiller vererek daha şık görünmek isteyen ve saç uzatan kadınların sayısı her geçen gün artmaktadır.Kadını en iyi şekilde gösteren saç zaman içerisinde yapılan yanlış işlemler sonrası dökülme ve saç uçlarında kırıklar ile büyük bir problem haline gelmektedir. Erkeklere oranla saç dökülmeleri kadınlarda daha fazla olmaktadır. Bunun psikolojik yönden de olumsuz etkileri olduğundan saç dökülmesi ve tedavileri hakkında ayrıntıları sizler için araştırdık.

Saç dökülmeleri zaman içerisinde fazlalaşıyor ve saçınızı taradığınızda kopan saç parçaları canınızı sıkıyor. Ailesel genetik faktörler ön planda tutularak ailede saç dökülmesinin olup, olmadığı araştırılmalıdır. Kullanılan ilaçlar ve saç yapısındaki zayıflama saç renginde beyazlamalara ve dökülmelere neden olabiliyor.

Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler

  • Tirioid bezinin fazla veya daha az çalışması ile ortaya çıkan dengesizlik saç dökülmelerine neden olabiliyor.
  • Ağır adet kanamaları ile ortaya çıkan demir eksikliği anemisi kadınların saçlarının zayıf ve mat görülmesi ile dökülmelere neden olabiliyor.
  • Günlük yaşantıda stres içerisinde olma ve dengesiz beslenme nedeniyle vücut istenilen vitamin ve mineralleri yeterli düzeyde alamadığında dökülmeler kaçınılmaz oluyor.
  • Saçın yapısı göz önüne alındığında üst kısımlarda yer alan dökülmeler genetik olmaktadır.
  • Kullandığınız bakım ürünleri ve şampuanlar içerisinde yer alan kimyasal maddeler nedeniyle saçınıza zarar verebilir. Bunun için bir müddet bitki sabunları kullanmanız tavsiye edilir.
  • Saç köklerinde artış ve azalmalar hormon etkisine bağlı olduğundan bir uzmana görünerek nedenlerini araştırmanız gerekir.,

sac-dokulmesi

Yorum yazın