Nasıl Yapılır

İşte Pozitif İlişkiler Kurmak İçin 5 Altın Kural

Bazılarımız iş yerinde sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu problemlerin çoğu iş arkadaşlarından kaynaklanıyor. Peki bunu çözmek için ne yapmalısınız? Bunu mutlaka çözmelisiniz çünkü bir iş yerinde verimin artması için herkes huzurlu olmalı. İnsanlar sağlam iş ilişkileri kurmak için ne yapmalı?

  1. Ortak nezaket kurallarına mutlaka uyun. Karşı taraftaki sizin ona saygılı olduğunuzu mutlaka bilsin. O halde o da size aynı tavırla yaklaşacaktır.
  2. Farklılıklarınızı kabul edin ve bunlar için sevinin. Herkes birbirinden farklıdır ve bunun için yani başka biri size benzemiyor diye onu yargılayamazsınız. Farklılığını kabul edip saygı duyun.
  3. Herzaman bir fikriniz olsun ama dinlemeyi de bilin. İnsanlara fikir vermek iyidir. Elbette boş boş konuşmadan önce karşınızdaki sizin onu dinlediğinizi bilmeli.
  4. Eleştirmeyi ve eleştiri kabul etmeyi bilin. Birisini eleştirmek kötü anlamda olmamalı. Yol göstermek maksatlı olmalı. Bir işi yaparken başkası onu yapmak için daha az yorucu ve hızlı bir yöntem biliyor olabilir. Bu eleştirileri ve yorumları kabul edin. Gerektiği zaman siz de yapın.
  5. Empati kurun. Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun. Bu sayede ona daha olumlu ve bilinçli şekilde yaklaşacak ve ona göre davranacaksınız.

 

Yorum yazın