Mobil Dünya

iOS mu Android mi Daha Çok Kazanıyor?

Neredeyse akılsız telefonun kalmadığı şu günlerde uygulama pazarları, firmalar için ciddi bir gelir kaynağı olmaya başladı. Uygulama pazarı dediğimizde ise tabi ki akla ilk iOS ve Android geliyor.

Apple tarafından geliştirilen ve sadece Apple ürünlerde kullanılabilen App Store ve Google tarafından geliştirilen, neredeyse tüm cihazlara hitap eden Google Play uygulama platformları; hatta bu iki işletim sistemine geliştirilen uygulamalar sürekli birbirleriyle kıyaslanıyor. Neymiş efendim, o platformdaki uygulama ondan daha iyiymiş, yok bu platformdaki uygulama daha hızlıymış… Neyse, bizim derdimiz her züğürtte olduğu gibi çenemizin yorulması. Yani asıl konumuz kazandıkları paralar.

Dünya üzerinde uygulama analitiği konusunda etkin bir ekip olarak tanınan Sensor Tower, 2019’un ilk çeyreği için bazı raporlar hazırlamış.

Bu raporlara göre uygulama kullanıcıları yani biz, toplamda 40 milyar dolar harcamışız. Biz!? (Kim o? El kaldırsın bakalım.) Bu harcanan rakam hem App Stor hemde Google Play’deki verilerin toplamı olarak raporlandı.

ugulama-kazanclari-1

Yine aynı ekibin yayınladığı grafiğe baktığımızda iOS kullanıcıları bu sene App Store’da geçen senenin ilk çeyreğine göre %13.2’lik bir artışla 25.5 milyar dolar harcamışlar. Android’ciler ise geçen yıla göre %20’lik bir artışla toplam 14.2 milyar dolar harcamışlar.

Demek ki neymiş? Apple’cılar daha zengin 🙂 Neden mi? Çünkü yine bu ekibin raporlarına göre uygulama indirme konusunda Android’ciler çok daha öndeyken, Apple’cılar çok geride kalmışlar.

ugulama-kazanclari-2

Yani, daha az uygulama indirilmesine rağmen çok daha fazla gelir elde eden Apple’ı kutluyorum. (Evet, bende Apple’cıyım.)

Sonuç olarak burası bir webmaster platformu ve siz değerli okurlarımıza alttan alttan vermek istediğimiz mesaj şu; para uygulama geliştirmede. Gömülün ve uygulama geliştirin.

“Bitirmeden hazır kıyaslamadan bahsetmişken şunu da eklemek istiyorum; artık iOS ve Android’i kıyaslama yaparken biraz daha yapıcı olalım arkadaşlar. iOS sadece Apple’ın cihazlarına hitap ettiği için çok daha düşük donanımsal bileşenler ile çok daha yüksek performanslar alabiliyorken, Android bir çok farklı cihaza bir çok farklı markaya hitap edebilmesi için çok daha fazla bileşene sahip olması gerekiyor ve haliyle çok daha yüksek donanımsal özelliklerle ancak iOS kadar performans verebiliyor. Bu durumda kıyaslama yaparken Android’in aslında daha donanımlı olduğunu, lakin performans konusunda bir iOS olmadığını söylemek istiyorum. Fakat bununda çok çok normal olduğunu da biliyorum.”

Siz App Store ve Google Play’deki  uygulama konusunda neler düşünüyorsunuz?

Yorum yazın