Sağlık

Hemoroid Basur Hastalığı Evreleri Tedavisi

Hemoroid anal kanalın üst kısmında oluşmuş ve genişlemiş damarlardır. Halk arasında basur ve mayasıl olarak adlandırılır. Her 3 kişiden birinde görülmektedir. İç ve dış hemoroid olarak iki çeşidi vardır. Dış hemoroid ele gelir ve ciltte kabarcıklar oluşturur, hastayı fazla rahatsız etmez. Ancak bazen genişlemiş damarlarda pıhtı oluşturduğu için şiddetli ağrılara yol açabilir, şişlik ve kızarıklık da oluşabilir. Bu çeşit hemoroide trambozeekseterna hemoroid denilmektedir. İç hemoroidler 4 evrede incelenmektedir;

İç Hemoroid Çeşitleri

  1. Evre

Hemoroidal doku büyümeye başlamıştır. Katı dışkı sonrasında kanama olur. Ancak dokuda sarkma yoktur.

  1. Evre

Doku büyümüştür. Ve kanama yapar. Özellikle tuvalet sırasında şişer ve sarkar. Tuvalet sonrasında kendiliğinden normal halini alır.

  1. Evre

Hemoroidal doku kendi kendine normal pozisyonuna gelmez. El ile itilmesi gerekir.

  1. Evre

Hemoroidal doku fazlasıyla büyümüştür. El ile de normal haline döndürmek mümkün değildir. Tıbbi müdahale gerektirir.

Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Tıbbi Tedavi:

Hemoroid sıklıkla ağrılı bir durumdur. İlk evrelerde ilaç ile ağrı ve şikayetler azaltılabilir. Doktorlar tarafından öncelikle kabızlığı giderici ilaçlar verilmektedir.(Krem, pomat, fitil ve tabletler)

İnfrared (Kızılötesi) Tedavi:

Hemoroidin kızıl ötesi ışınlarla yok edilmesi amaçlanır. İlk evrelerde ve küçük hemoroidlerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tedavi sonrasında ağrı ve kanama oluşabilir.

Cerrahi Müdahale:

  1. ve 4. derece hemoroidlerde uygulanır. Amaç hemoroidli olan dokunun çıkartılmasıdır. Günümüzde açık ve kapalı ameliyatlar şeklinde yapılmaktadır. Tekrarlama olasılığı %5 in altındadır. Ameliyat sonrası ağrı ve kanama görülebilir.

Skleroterapi:

Yumuşak doku içerisine damarların büzüşmesini sağlayacak özel solüsyonların enjekte edilmesiyle yapılır. 1 ve 2. derece hemoroid de uygulanır. Tedaviyi tekrarlamak gerekir.

Lastik Bant Ligasyonu:

  1. ve 3. derece hemoroidde uygulanır. Hemoroid tabakasına özel lastik bir bant geçirilerek yapılır. Bağlanan hemoroid 3 ile 5 gün arasında kendiliğinden düşer. İlk seansta en fazla 2 bant uygulanır. 3-4 hafta aralıklarla birkaç seansta düzelir. Enfeksiyon riski yüksek olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.

Longo Usulü Steplerhemoroidopeksi:

Ameliyat sonrası ağrısı az ve iyileşme süreci kısa olduğu için tercih edilmektedir. 3. ve 4. derece hemoroidde uygulanır. Stapler denilen tek kullanımlık aletle hemoroidal dokuya 2 cm kesik atılır. Bu sayede hemoroid memeleri söner ve kaybolur. Ameliyat süresi ortalama 20 dakikadır.

Ayrıca ağrı ve kanamayı azaltmak için acı biber alkol ve baharattan uzak durulmalı, büyük abdest sonrası dokuyu rahatlatmak için ılık suda oturma banyosu yapılmalı, uzun süre oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçınılmalı, lifli gıdalar tüketilmeli, yeterince su tüketmeye dikkat edilmelidir.

hemoroid-belirtileri

Yorum yazın