Sağlık

Hatmi Çiçeğinin Faydaları ve Hatmi Çiçeği Çayının Yapılışı

Sağlık yönünden her bitkinin farklı yararları olması ile beraber özellikle inatçı öksürüklerin tedavisinde tercih edilen Hatmi çiçeğinin Ağustos aylarında nemli alanlarda daha fazla bulunduğu bilinmektedir. Akdeniz bölgesinde yaz aylarında birçok alanda görebileceğiniz bu çiçek türü silindir çiçeği olarakta bilinmektedir. Kış aylarında havaların soğuması ile beraber üst yolunum enfeksiyonları ile ortaya çıkan kuru öksürük sorunlarından kurtulmak için tercih edebileceğiniz Hatmi çiçeği rengi ve görünüşü oldukça şık ve yaz aylarında haberci olarak bilinmektedir.

Hatmi Çiçeği Özellikleri

  • Hava değişimlerine karşı oldukça dayanıklı olan Hatmi çiçeğinin gövdesi dik ve tüylü bir bitki türüdür.
  • Kökü 50 cm’e kadar uzar, boyu ise 150 cm’e kadar değişiklik gösterebilmektedir.
  • İçerisinde yağ,aspargan,galaktoz,petkin,sakaroz ve nişasta yer almaktadır.

Hatmi Çiçeği Faydaları nelerdir ?

Mide bağırsaklarında sıkışmış gazın atılmasına yardımcıdır. Bağırsak,Ağız ve boğaz ülkelerinde oldukça etkili bir bitkidir. Öksürük nedeniyle solunum yolu tahribatlarında yumuşatıcı özelliği sayesinde boğazda rahatlık yaratır. Vücütta ortaya çıkan iltihaplanmaları kurutarak vücuttan atılmasını sağlar. Özellikle sinüzit,mide ve prostar iltihaplanmalarında etkili olduğu bilinir. Cilt bakımı konusunda da akne ve kalıcı yaralar üzerinde hatmi çiçeği lapası onarıcı özelliktedir. Güneş yanıkları başta olmak üzere saçlarınızın daha canlı bir şekilde görünmesine olanak sağlar. Diş ağrılarına çözüm olarak etkisi birçok alanda bilinen hatmi çiçeği suyu ile gargara yapıldığı taktirde diş ağrıların azalma olduğunu görebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Zararları Nelerdir ?

Fazla kullanılması durumunda ortaya çıkacak etkiler tam olarak bilinmemektedir. Bundan dolayı 1-2 bardaktan fazla hatmi çiçeği çayı tüketilmemesinde fayda vardır. Gebelik dönemimde kullanılması farklı sorunlara neden olabileceğinden bu dönemlerde kullanmayın.

Hatmi Çiçeği Çayının Yapılışı

Kaynatılmış suyun içerisine bir tutam göz kararı hatmi çiçeği atılır, karıştırıldıktan sonra su soğumayacak şekilde 10 dakika bekletilir. Çayın demlenmesinin ardından sıcak olarak tüketilen hatmi çayının taze olarak tüketilmesi gerekir. Çayın faydasının görülmesi için 30 dakika boyunca sigara,alkol ve asitli içeceklerden uzak durmanız gerekir.

Ayrıca hatmi çiçeğini lokman hekimlerden hazır bir şekilde kurutulmuş olarakta satın alabilirsiniz.

hatmi_cicegi

Yorum yazın