Kadınca

Hamilelikte C Vitamini Tüketimi Hem Anne Hem Bebek İçin Önemli

C vitamini gebelik döneminde oldukça ihtiyaç duyulan ve tüketilmesi gereken bir vitamindir. Çünkü yetersiz C vitamini alımı hem anne hem de bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yanında vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin miktarı kişinin yaşı, gebeliği ve çeşitli hastalık durumlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden alınacak vitamin takviyesinin doktor gözetiminde yapılması tavsiye edilir.

Hamilelikte C Vitamini Neden Önemli?

C vitamini, hastalıklara karşı savaşta en önemlilerinden olan bağışıklık sistemini güçlendirir. Olası bir soğuk algınlığında hastalığın şiddetini azaltarak kısa sürede iyileşme göstermeye destek olur. Vücudun temel yapı taşları olan kemik, kıkırdak ve bağ dokularının üretiminde etkin bir role sahiptir. Organların onarılması, yaraların daha çabuk iyileşmesi ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için de önemlidir. Katarakt hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Gebelik zehirlenmesini (preeklampsi) önlemeye yardımcı olurken amniyotik kesenin oluşmasına da katkı sağlar. Bebeğin kan seviyesini yükseltir ve gelişimine de yardımcı olur.

C Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Enfeksiyonlara karşı vücudun direnci düşer. Ciltte oluşabilecek kuruluk ve pul pul olma durumu, diş eti iltihabı, diş minelerinde zayıflama, anemi (kansızlık) gibi durumlar gözlenirken şiş ve ağrılı eklemlere de neden olabildiği görülmüştür. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar hamilelikte C vitamini eksikliğinin bebekte zihinsel gelişim sorunlarına da yol açabileceğini göstermiştir.

C Vitaminin Gıda Kaynakları

C vitamini sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunur. C vitamini açısından oldukça zengin olan kabak, kereviz, brokoli, lahana, ıspanak, patates, karnabahar, havuç, maydanoz ve yeşil biber gibi sebzeler tüketilebilir. Portakal, greyfurt, ananas, çilek, elma, kavun, muz ve kivi de en çok C vitamini içeren meyveler arasındadır. C vitamini vücudun depolayamadığı bir besin türüdür. Bu yüzden sağlık açısından günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Tüketilen besinlerin mevsimine göre olmasına da özen gösterilmelidir. Bol suyla iyice yıkanmalıdır.

Bazen C vitaminin fazla alınması hamilelikte şişkinlik, gaz, kramp ve ishal gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle doğru miktarda tüketilmesi gerekir.

hamile-vitamin

Yorum yazın