Kadınca

Hamilelik Döneminde Ağda

Gebelik döneminde Anne adayları yapacakları şeylerin bebeğe zararının olup olmadığını merak etmektedirler. Özellikle en çok sorular sorular arasında ağda yapmanın ne gibi etkilerinin olacağıdır. Kişilerin fiziksel yapılarına göre değişiklik göstermesi annenin hamilelik döneminde çekeceği ağrıya göre değişmektedir.  Ağrı şiddetinin fazla olması erken doğuma kadar zararlı etkilere neden olabilir. Ağda sonrası oluşan ağrının yapay ve geçici olmasına rağmen vücut bunu gerçek olarak algılayabilir ve erken doğum gerçekleşebilir. Erken doğumda çoçuğun gelişme evresinden önce doğmasına ve sağlığının kötü olmasına kadar giderebilir. Ağda esnasında ağrı hissetmeyenlerin ağda yapması normal karşılaşırken, vücütu hassas olan kişilerin ağda yapmasını uzmanlar tavsiye etmemektedir.

Ağda Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor ?

Hamilelik döneminde kadın bakımına önem veren bayanlar için büyük sorun teşkil eden ağdanın birden fazla çeşiti bulunmaktadır.  Özellikle Tüy dökücü kremlerin içerisinde yer alan kimyasalların bebek sağlığına zarar vermesinden kaynaklı uzmanlar tarafından pek önerilmemektedir. Bunun dışında ağda ve tür dökücü kremler yerine lazer epilasyon yöntemlerinin bebek için her hangi bir sorun teşkil etmediği gibi ağrısız bir şekilde tüylerinizden kurtulmanızda radyasyon ve farklı tehlikelere maruz kalmadan içinizin rahat olmasını sağlıyor. Gebeliğin ilk 3 ay döneminde bu yöntemler pek önerilmiyor.

Bebeğinizi Riske Atmayın !

Hamilelik döneminde oldukça hassas davranmak gerekir. Kişisel temizliklerde jiletin herhangi bir ağrıya neden olmamasıda bebeğe zarar vermeyeceği anlamına gelmektedir. Doğum sonrasında ağda yapmanızda herhangi bir engel yoktur.

hamilelik-agda

Yorum yazın