Kadınca

Hamilelik Aşıları Ne Zaman Yapılır?

Gebelik döneminde aşılama ile annenin, anne karnındaki bebeğin yani fetüsün ve yeni doğanın meydana gelebilecek çeşitli enfeksiyonlardan korunması sağlanır. Bu nedenle birtakım aşıların gebelik döneminde yapılması gereklidir. Hamilelik sürecinde aşılama işlemine genellikle gebeliğin ikinci trimester döneminde başlanır.

Tetanos Aşısı

Yeni doğan döneminde bebekte oluşabilecek tetanos büyük oranda ölümcül olabileceğinden tetanos aşısı gebelik döneminde mutlaka uygulanmalıdır. Hamile kişi daha önce hiç tetanos aşısı yaptırmamış ise aşı toplamda 3 doz olarak uygulanır. İlk iki doz gebelik döneminin ikinci ve üçüncü trimester dönemlerinde birer ay ara ile uygulanır. Üçüncü doz ise gebelik dönemi içerisindeki ilk tetanos aşılamasından altı ay sonrasına denk gelecek şekilde uygulanır. Eğer gebe kadın gebelikten önce tetanos aşılaması yaptırmış ise ve aşılamadan itibaren 10 yıldan fazla süre geçmiş ise tek doz olarak uygulanır. Gebe kalmadan önceki 10 yıl içerisinde tetanos aşısını yaptırmış gebelerde yeniden aşılama yapılmaz.

Hepatit B Aşısı

Hepatit B virüsü taşıyıcısı annelerin bebeklerin de bulaşma ihtimali olduğundan doğumdan sonraki ilk 12 saat içerisinde bebeğe hepatit B aşısı yapılmalıdır. Eşi Hepatit B taşıyıcısı olan gebelerde ise gebelik döneminden önce aşılama yapılması tavsiye edilir ancak gebelik öncesi aşılama yapılmamışsa gebelik sürecinde mutlaka yapılmalıdır.

Grip Aşısı

Diğer ismi influenza olan grip aşısı ölü virüs aşısı olduğundan gebelikte uygulanmasında herhangi bir sakıncası yoktur. Özellikle gebeliğinin ikinci ve üçüncü trimester dönemini grip mevsimlerinde geçirecek olan hamile kadınlar gripten korunmak amacıyla yaptırmalıdır. Grip aşısının grip yapmak gibi bir yan etkisi olmadığından gebelerde de güvenle kullanılabilir.

Kuduz Aşısı

Ölü virüs aşısı olan kuduz aşısı da gerekli durumlarda uygulanabilen, gebeliğe zararı olmayan aşılardandır. Özellikle gebenin şüpheli hayvanlarla teması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak aşılamanın yaptırılması gerekir.

Hamilelik Döneminde Uygulanmaması Gereken Aşılar Nelerdir?

Gebelik döneminde kızamık, suçiçeği gibi canlı hücrelerden oluşan aşılar yapılmamalıdır. Gebelik döneminde yapılması tehlikeli olan bu aşıların takibi dikkatlice yapılmalı ve aşılama işlemi gebelik öncesi dönemde tamamlanmalıdır. Bununla birlikte yüksek riskli gebeliklerde uygulanması gereken çeşitli aşılar da vardır.

hamilelik-asilari

Yorum yazın