Kadınca

Hamilelerde Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı özellikle en çok hamile bayanlarda görülüyor. Fıtık küçük olsa bile hamile bayanlarda tedaviyi geciktirmemek gerekmektedir. Doktorlar göbek fıtığından kurtulmanın yolu zamanında yapılan cerrahi müdahale olduğunu söylemektedirler. Hamilelerde göbek bölgesinde oluşan fıtıklar, göbek fıtığı olarak adlandırılmaktadır. Bu fıtıklar göbek deliğinin içinde bulunmaktadır. Hamilelerde göbek fıtıkları bir fındık büyüklüğünden, portakal büyüklüğüne kadar değişen çeşitli boylarda oluşabilir. Göbek fıtığı, göbek çukurundaki halkaların genel olarak zayıflaması ile ortaya çıkmaktadır. Göbek fıtıklarının çoğu bazen çok küçük olduğundan farkına bile varılamıyor.

Hamilelerde Göbek Fıtığı Tehlikeli mi?

Hamile bayanların, karnı büyüdükçe göbek fıtıkları da büyüyor ve iyice kendini belli ediyor. Göbek fıtığı büyümeye başladığında hastanın muhakkak ameliyat olması gerekmektedir. Ancak bazen fıtıklar önemsiz, basit bir hastalık gibi görülmektedir. Hamile bayanlarda fıtıkları sezaryen sırasında hastanın doktoru tarafından bir kaç dikişle göbek fıtığına müdahale edildiği durumlarla bulunmaktadır.

Göbek Fıtığı Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göbek fıtıkları bayanlarda genelde gebelik döneminde ortaya çıkıyor. Gebelikle beraber artan karın içi basıncı ile beraber fıtık büyüyor. Bu fıtık ameliyatları doğru yöntemler ile yapılmadığı zamanlarda fıtık tekrar kendini gösterir. Hamile bayanların sezaryen sırasında fıtıkları için hiç bir müdahalede yapılamadıysa muhakkak fıtık tedavisi konusunda uzman bir cerraha başvurması gerekmektedir.

Gebelikte göbek fıtığı bayan doğum yaptığı zaman eğer sezaryen ile doğum yapmış ise bu sırada onarılmaya çalışılır. Fakat bu yöntem çok doğru bir yöntem değildir. Çünkü fıtık tedavi edilmemiş gibi gözükür ve zamanla tekrar yeniden oluşur. Bu nedenle doğum sonrası doğru bir ameliyat ve doğru bir cerrah bu fıtık ameliyatında çok önemlidir. Eğer hamile bayanın göbek fıtığı tedavi edilmezse, bu bayan için sürekli sorun oluşturacaktır.

Gebelikte bayanlarda oluşan göbek fıtığının tedavisi kesinlikle dikiş yöntemi ile tedavi edilmemelidir. Bu yöntem ile tedavi edilirse, hastalık tekrar oluşacaktır. Fakat yama yöntemini kullanılarak tedavi edilmesi göbek fıtığının tekrar oluşmasına büyük ölçüde neden olmaz. Bu nedenle tedavi yöntemi konusunda hamile bayanların muhakkak uzmanlardan yardım alarak doğru tedavi sürecini başlatırlar.

hamilelikte_gobek_fitigi

Yorum yazın