Bilim ve Teknoloji

Google Neden Ceza Aldı?

Avrupa Birliği komisyonu Google’a çok ağır bir ceza kesti. 5 milyar dolar ceza kesilen Google’a kendisini düzeltmesi için kısa süre verildi. Peki Google bu cezayı haketti mi? Neden ceza aldı? Sürekli AB’de neden Google’ın üstüne gidiliyor? İşte detaylar…

Google Avrupa Birliğinden rekor ceza alarak 5 milyar dolar ödemesine hükmedildi. Google’da verilen cevap ise temyize gidecekleri oldu. Google’ın ceza almasının sebebi ise rekabet ortamına müsade etmemesi. Sık sık Google için bu durum tartışılır oldu. Daha önce Chrome’da arama motoru olarak varsayılan olan Google, bildiğiniz gibi dünyanın en çok kullanılan arama motoru olmuştu. Bu durum Avrupa Birliği rekabet kurumunun dikkatini çekti ve diğer arama motorlarına da şans vermesi istendi. Yoksa ceza kesilecekti. Akabinde Google Chrome üzerinde diğer arama motorlarını da seçilebilir hale getirdi.

Şimdi ise Google Android için ceza yedi. Android üzerinden Google uygulamalarını zorunlu kılan şirketin ayrıca telefon üreticilerine Google uygulamalarını telefonlarda zorunlu kıldığı için AB’nin dikkatini çekti. Rekabet kurallarına aykırı olduğu söylenen bu gelişmeler için Google “Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

Google-EU-2-1

Yorum yazın