Blog

Giresun Gezi Rehberi

Giresun, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde, kuzeyinde Karadeniz sahili ve güneyinde Kuzey Anadolu dağları ile çevrili, Karadeniz‘in en güzel, en yeşil şehirlerinden biri.

Bulutları kucaklayan ormanlarla kaplı yaylaları, Karadeniz boyunca uzanan plajları ve nefis lezzetleriyle, mutlaka görülmesi gereken bir kuzey güzelliği. 122 km’lik kıyı şeridine sahip Giresun, sınırsız doğal ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkan bir turizm kenti.

Giresun Gezi Rehberi

Giresun, Miletos, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinden Cumhuriyet’e uzanan tarihinin yanı sıra, Kümbet, Bektaş, Kulakkaya, Sisdağı, Çıkrıkkapı, Paşakonağı Yaylaları ile Gölyanı Obası ve Karagöl’ü birer doğa harikası. Yaylaları ve fındığı ile ünlü Giresun, bir Miletos kolonisi olarak kuruldu. Yunanca adı Kerasus olan kentin isminin, yoğun yetişen yabani kiraz ağaçları nedeniyle Kiraz Diyarından geldiği düşünülüyor.

Giresun, Ankara-Trabzon karayolu üzerinde, her türlü kış ve doğa sporlarına uygun, tarihsel zenginlikleri ve doğal güzellikleri yanında dünyanın en kaliteli fındığının yetiştiği çok yönlü turizm fırsatları sunan bir destinasyon.

Giresun Gezilecek Yerler

Gezilecek pek çok yeri bulunan Giresun’da Giresun Adası, başlı başına bir destinasyon. Adada doğal güzelliklerin yanı sıra sur kalıntıları, kuleler ve manastırlar da bulunuyor. Kurtuluş Savaşı’nda savaşan Giresunlu gazi ve şehitlere ait hatıraların ve savaşa dair anıların sergilendiği Kuvayı Milliye ve Osman Ağa Müzesi Giresun’da gezebileceğiniz müzelerden. Giresun Kalesi, Bedrama Kalesi ve Tirebolu Kalesi hem eşsiz manzaraları hem de tarihi önemi ile kesinlikle görülmeye değer.

Türkiye’nin yayla başkenti Giresun, yayla turizminin en geliştiği Karadeniz şehri. Kentin doğusundaki Sisdağı Yaylası’ndan batısındaki Paşakonağı Yaylası’na kadar yayla turizmi, eko-turizm ve çim kayağı, yamaç paraşütü, kış kayağı, trekking, rafting, kamp karavan, av turizmi gibi pek çok aktiviteye imkân sağlıyor. Eğer yazın bir Giresun seyahati planlıyorsanız, Karadeniz’in tadını Giresun plajlarında çıkarmanız mümkün. Tertemiz bir sahil şeridine sahip olan Giresun’da Arif Kumaş Plajı, Giresun Plajı, Belediye Plajı, Emniyet Plajı, Tabya Plajı, Jandarma Plajı denize girebileceğiniz plajlardan.

giresun-gezi-rehberi

1. Giresun Kalesi

Giresun Kalesi, zengin bir tarihi kültüre sahip Giresun’un merkezinde kurulu, Rumlardan kalan az sayıdaki tarihi eserden biri. Birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan Giresun Kalesi’nde Milli Mücadele Kahramanı Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı, mağaralar, kaba taşlarla örülmüş surlar ve taş kabartmalar bulunuyor. Aynı zamanda dinlenme yerleri, park ve bahçelerle düzenlenmiş olan kale nefis bir seyir mekânı.

2. Giresun Adası

Doğu Karadeniz’in, insan yaşayabilen tek adası olan Giresun Adası, II. derece doğal ve arkeolojik sit alanı. Kıyıdan 1 mil açıkta yer alan ve yüzölçümü 40 dönümü bulan adaya kıyıdan yarım saatte ulaşım mümkün. Üzerinde sur ve manastır kalıntılarının bulunduğu ada, mitolojideki ünlü Altın Post seferinde Herkül ve arkadaşlarının uğradığı yerlerden biri. Her yıl 20 Mayıs’ta yapılan Aksu Şenlikleri sırasında dilek tutulan ve kayıklarla çevresinde dolaşılan Giresun Adası’nın eşsiz doğasına tanıklık edebilirsiniz.

3. Kümbet Yaylası

Giresun kent merkezine 60 km uzaklıktaki, kentin en önemli turizm alanlarından olan Kümbet Yaylası’na Giresun-Dereli’den sonra Güdül-Yüceköy üzerinden ya da Şebinkarahisar yolu, İkisu-Uzundere üzerinden ulaşım mümkün. Gür ormanlarla ve çiçeklerle bezeli bu güzel yayla temiz havası ve eşsiz doğası bakımından Türkiye’nin en iyi yaylası olarak kabul ediliyor. Şirin yayla evlerinin eşsiz Karadeniz lezzetleri ile birleştiği yaylada, her yıl temmuz ayında şenlikler de düzenleniyor.

4. Sis Dağı Yaylası

Görele ilçesinin sahile 40 km mesafedeki en büyük dağı ve Aladağ’ın en yüksek tepesi olan Sis Dağı, Alimeydan Dağı olarak da bilinen 2182 m yüksekliğe sahip. Trabzon ve Giresun il sınırında yer alan bu yörede kar Temmuz başına kadar erimiyor. Sis Dağı Yaylası’nın eteklerinde ve çevresinde Kabesuyu, Alanobası, Karageliş, Kurtini, Çalış Obası, Oğulbey, Örümcek Obası, Seyit Ahmet Obası, Göcüktane Yaylaları bulunuyor. Türkiye’nin en benzersiz yörelerinden olan Sis Dağı Yaylası’nda her yıl temmuz ayında Sis Dağı Şenlikleri düzenleniyor. Sis Dağı’na Giresun-Eynesil yakınlarında sahilden içeri giren yaklaşık 40 km’lik köy yolu ile ulaşım mümkün.

5. Tirebolu ve Tirebolu Kalesi

Doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin tarihiyle de ön plana çıkan Tirebolu, Giresun kent merkezine 45 km uzaklıkta, tarihi MÖ 7.yüzyıla dek uzanan, dünyanın en kaliteli fındığının yetiştiği bölge. Aynı zamanda Giresun ve çevresinin en turistik bölgesi olan Tirebolu’nun simgesi Tirebolu Kalesi ise MÖ 13 ve 15.yüzyıllar arasında, üç yanı denizle çevrili yüksek kayalık bir araziye inşa edilen tarihi bir Bizans yapısı. Kaleden Tirebolu’nun manzarasını izlemek de burada mutlaka yapılması gerekenler arasında. Tarihi kaleleri, Rumlardan kalan eski yapı ve kilise kalıntıları, plajları ve Bedrama Kalesi de mutlaka görülmeli.

6. Paşakonağı Yaylası ve Gölyanı Yaylası

Giresun’un en güzel yaylalarından biri olan Paşakonağı Yaylası, Bulancak ilçe sınırları içerisindeki Kovanlık beldesinde yer alıyor. Paşakonağı Yaylası’nın popülerliği ise mor, beyaz ve sarı açelyalar ile içerisinde yer alan vadilerdeki şelalelere sahip olmasından geliyor. 5 km mesafede konaklayabileceğiniz bir tesisin de bulunduğu yaylada çadır kurarak kamp yapmak da mümkün.

Doğu Karadeniz’in benzersiz manzaralarından birini sunan Gölyanı Yaylası, Yağlıdere ilçesine 51 km mesafede, tabiatı koruma alanı olarak ilan edilmiş bir bölge. Yapılaşma yasağı bulunan Gölyanı, küçük gölü ve yemyeşil doğasıyla, Karadeniz turlarının gözdesi.

7. Giresun Müzesi

18. yüzyıl tarihli bir Ortodoks kilisesi olan Gogora Kilisesi’nin günümüzde Giresun Müzesi olarak kullanılan yapı, sahilde, karayolu kenarında bulunuyor. Tarihi çok eskilere dayanan Giresun ve çevresinde bulunan arkeolojik, etnografik eserlerin yanı sıra zengin bir sikke koleksiyonunun da sergilendiği müzede, Giresun Adası’ndan çıkarılan kalıntılar da yer alıyor. Çınarlar Mahallesi’nde bulunan ve çocuk kütüphanesi olarak kullanılan yapı ise 1800’lerin sonlarında inşa edilmiş bir Fransız Katolik kilisesi.

8. Zeytinlik Mahallesi

Eski dönemde anılan ismiyle Gogora Mahallesi, Giresun’da geleneksel karakterini ve yöresel özelliklerini halen sürdüren tek yerleşim dokusu olarak kalan Zeytinlik Mevki, kentsel sit alanı ilan edilen bir bölge. Karakteristik mimari örneklere sahip tarihi Giresun evlerinin bulunduğu Zeytinlik, aynı zamanda geleneksel Doğu Karadeniz yerleşmelerinin tüm özelliklerini taşıyor. Fotoğraf severler oldukça güzel bir manzara sunan mahalle yalnız Giresun için değil tüm Karadeniz bölgesi için oldukça önemli bir alan.

9. Giresun Plajı

Giresun’un batı ve doğu kıyıları boyunca uzanan Giresun plajlarından en çok bilinenleri Uluburun, Asarkaya, Tirebolu olsa da şehirde çok güzel plajlar bulunuyor. Tabya Plajı, Tirebolu Plajı, Emniyet Plajı, Arif Kumaş Plajı ve Giresun Plajı temiz denizi ve eşsiz manzaralarıyla öne çıkarken şehir merkezine en yakın plaj ise 5 km uzaklıktaki Belediye Plajı.

10. Meryemana Manastırı

Kayadibi Mahallesi’nin doğusunda yüksek kayalar içerisine oyulmuş Meryemana Manastırı’na eski bir patika yoldan çıkılıyor. Manastırın önünde solda bir ayazma, sağda ise bir çeşme bulunuyor. Öğrenim, ikamet ve ibadet için yapılmış bir kompleks olan manastır, Hristiyanlığın ilk yayıldığı yıllarda 3 katlı olarak yapılan ve Panaia ve Surp Sarkis adlarıyla da bilinen bir yapı.

Giresun’da yeme-içme

Giresun, Karadeniz’in geleneksel lezzetlerinin yanı sıra Türk mutfağı ve dünya lezzetlerinden örnekler bulabileceğiniz çok sayıda mekana ev sahipliği yapıyor. Şehrin en bilinen lezzeti Giresun pidesi. Şehir merkezindeki Köprülühan bölgesi, sıralanan restoranlarda en leziz Giresun pidesi bulabileceğiniz yer. Pide ve beytisiyle ünlü Yetimoğulları Lokantası’na uğrayın. Giresun pidesi isteğe göre açık ve kapalı olarak iki farklı şekilde servis ediliyor.

Karadeniz’in yöresel lezzetlerinden karalahana çorbası, laz böreği, fasulye diblesi, pancar sarması, mısır ekmeği, fasulye turşusu, ısırgan çorbası, galdirik turşusu da şehirde tadına bakmanız gereken enfes tatlar.

Giresun’da alışveriş

Giresun, fındık üretimi ile öne çıkan bir Karadeniz şehri. Şehrin merkezi noktalarında onlarca farklı çeşit fındık ezmesi bulabilirsiniz. Taze ve kavrulmuş fındık, pikola gibi ürünler de Giresun’dan dönerken yanınıza alabileceğiniz hediyelik ürünlerden. Ordu ile Giresun’un arasında bitmek bilmeyen bir fındık rekabeti olduğunu da hatırlatmak gerek.

Tirebolu çayı Giresun’un marka ürünlerinden. Tirebolu 42 markası ile bilinen özel harman çay, çay tutkunları için harika bir hediyelik. Şehir merkezinde buzdolabı magneti, anahtarlık, kartpostal, yöresel kıyafetler, tespih ve takı gibi hediyelik ürünler satan dükkanlar da var.

Giresun’a nasıl gidilir

Giresun’a gitmenin en kolay yolu, Ordu ve Giresun’a hizmet veren Ordu-Giresun Havalimanı’nı kullanmak. Ordu’nun Gülyalı ilçesinde, Giresun’un yanı başında bulunan bu havalimanına İstanbul, İzmir ve Ankara’dan direkt uçak seferleri bulunuyor. Dönemsel olarak bazı Avrupa kentlerine de sefer düzenleniyor.

Karadeniz sahil şeridi üzerinde bulunan Giresun’a Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirlerden şehirlerarası otobüslerle ulaşmak mümkün. Giresun, İstanbul’a 949 km, Ankara’ya 615 km, İzmir’e 1211 km, Ordu’ya 63 km, Trabzon’a ise 140 km uzaklıkta.

Yorum yazın