İnternet Nasıl Yapılır

Facebook Hesabı Nasıl Miras Bırakılır?

Yaşanan bir olay Facebook hesabının da miras bırakılabileceğini ortaya koydu. Almanya’da bir mahkemede alınan karar ölen bir yakınınızın Facebook hesabını miras olarak alabileceğinize hükmetti. Olayı kısaca anlatalım, herkes için faydalı olabilir.

Almanya’da yaşanan bir olayda, genç bir kız bir kazada hayatını kaybediyor. Ailesi durumdan şüphelenip olayın bir kaza mı yoksa intihar mı olduğunu açığa kavuşturmak için Facebook hesabına erişip oradaki yazışmaları ve paylaşımları görmek istiyor. Elbette bu bilgilerin yakınınız olsa bile paylaşılması mümkün değil. Bu nedenle aile Facebook’a dava açıyor. Mahkeme, ölen kişilerin günlük vs özel eşyaları nasıl aileye miras kalıyorsa dijital içeriklerinin de miras kalabileceğine hükmediyor.

Bu durumda Facebook’un aileye hesaba erişmesi için bilgileri vermesi gerekiyor. Aile bu sayede Kızının Facebook hesabına erişebilecek. Normal durumda ise bir Facebook hesap sahibinin ölmesi neticesinde bir çok kişi o hesap sahibinin öldüğünü bildirirse Facebook hesabı farklı bir statüye alıyor ve insanların oraya mesaj bırakabilmesini sağlıyor.

facebook-miras

Yorum yazın