Blog

Evliliğim Tehlike altında nasıl kurtarabilirim ?

Mutluluğu yakalamak isteyen aile bireyleri zamanla her şeyin daha iyi ve farklı şeylerin olmasını istemeleri aslında, yeni şeylere yönlenmelerinede neden olabiliyor.

 1. Eşiniz ile her konuda yaptığınız tartışmaları uzatmayarak erkek veya kadından herhangi birinin alttan alması gerekir, kişiler devamlı kendilerini haklı gördüklerinden dolayı tartışmaları uzatmaları aralarının soğuklaşmasına neden olur. Bu nedenden dolayı eşinizin her zaman gönlünü alarak uzun süreli küslük yaşamamanızı öneriyorum.
 2. Eşinizin hoşuna gitmeyecek davranışları düzeltmeniz faydanıza olacaktır. Eşi içki içen ve devamlı sarhoş gelen biri evin huzurunuda kaçırır. Ailesinin rıskını içki,kumar oyunları ve gereksiz yerlere harcama hiç doğru bir davranış değildir.
 3. Eskiden evin reisi olan erkek maddi ve manevi anlamda evin tüm ihtiyaçlarını karşılamak ile sorumluyken günümüzde bu durum daha farklı bir hale geldi. Eşlerinde çalışarak eve para getirmeleri kişiler arasında senin, benim param gibi sözlerin ortaya çıkmasına neden oldu.Erkek ailesi için birikim veya araba,ev gibi birşey almak için ev masraflarını eşine yıkması sorun olmamalıdır.
 4. Severek evlenen kişiler, birbirlerini flört döneminde daha iyi tanıdıkları için, evlendikten sonra daha monoton bir hale gelen evliliklerde yenilikleri yaratmak sizin elinizde, örnek vermek gerekirse dışarda romantik yemek,sinema,tiyatro ve farklı aktivitelere katılmanız sizin için değişik bir gün olacağından daha farklı ve mutlu olabilmenizi sağlayabilir.
 5. Anne ve Baba’yı ziyaretlerde erkek kendi ailesine daha çok gitmek isteyebilir, Eşi de kendi ailesine sizinle beraber gitmek istemesi sorun olmamalı ve gereksiz tartışma ortamı yaratmaması lazımdır.
 6. Modern yaşam teknoloji ile beraber çok farklı bir boyuta ulaştı. Artık yaşam ev ile iş arasında ilerlemezken internet ve farklı sosyal ortamlarda farklı kişilerle tanışmanız eşiniz için çok kötü bir durum olacaktır, Çünkü bu durum aldatma psikolojisi ile aynıdır.
 7. Tartışma sırasında öfkenizi kontrol etmeniz sizin ve evliliğiniz için güzel bir kavram olacaktır. Her fırsatta eşinizin başına kalkacak zamanında yaptığı hataları belirtmeniz eşinizin moralinin bozulmasına ve üzülmesine neden olur.
 8. Severek evlendiniz ve eşinizin zaman içinde değişmesine alışmanız gerekir. Ekonomik yönden büyük bir yük altına giren eşlerin psikolojiside zamanla yıpranın. Onu mutlu etmenin yolu sadece cinsel anlamda değil, sabah eşiniz işe giderken kahvaltısını hazırlayabilir, akşam geldiğinde güler yüzle kapıda karşılamanız onu mutlu edecektir.
 9. Sizin sizden daha düşünen bir eşinizin olması kadar güzel birşey olamaz diye düşünüyorum. Sağlığınızı veya üzüntünüzün nedenlerini sizin için araştıran bir eş Allah herkeze nasip etsin.
 10. Görücü usulü ile evlenen kişiler genelde dış görünüşe önem verdikleri için ilerde anlaşmazlıkların ortaya çıkması kaçınılmazdır.
 11. Eşinizle geçmişte yaşadığınız güzel günleri fotoğraflandırarak, albüme eşiniz ile bakmanız eski güzel günleri aklınıza getirebilir.
 12. Aldatmanın çözümü çok zordur,eşler birbirine güven için yaşamak isterler, kişilerden biri eşini aldattığı zaman eski güveni kazanmak oldukça zor olacaktır.
 13. Sosyal medyadan uzak durun, eşinize yalan söylediniz,fakat bulunduğunuz ortamları facebook,twitter gibi sosyal ağlarda paylaşmanız eşinizin sizin takip ettiğini unutmamanızı birkes daha hatırlatır.
 14. Bütçenize göre davranıp, gereksiz borç yapmamak en doğrusudur. Benim kendi yöntemime göre uygulamam arasında maaşı aldığımdan itibaren öncelik ev giderleri su,elektrik,telefon vb. ilk sırada yer aldığından onlar ödendikten sonra kalan bütçe ile ay sonunu nasıl geçireceğinizi düşünebilirsiniz.
 15. Evlilik öncesi eşler birbiri arasında sır saklamamalıdır. Kafanızı kuma gömerek sorunlarınızı tek başınıza çözmek yerine “bir elin nesi var, iki elin sesi var” atasözünü hatırlamanız gerekir.
 16. Eşinize farklı sürprizler yapmanız, mutluluğunuz daha anlamı bir şekilde sürmesini etkileyecektir.
 17. 2 tarafında birbirine karşı küçümser ve aşağılayıcı sözler sarf etmemesi gerekir.
 18. Eşinizi başka arkadaşlarınız ile sakın kıyaslamayınız.
 19. Özel günlerde (doğum günü,evlilik yıl dönemi,ilk tanıştığınız gün) ona farklı sürprizler yaparak ona sevginizi kanıtlayabilirsiniz.

Günümüzde görüldüğü gibi ayrılan eşlerin çocuklarınında psikolojik yönden büyük sıkıntıları olduğu gözlemlenmektedir. Çocuğunuzu anne ve baba sevgisinden mahrum bırakmamanız olması gereken doğru bir davranıştır. Ayrılmaya karar verdiğiniz an öncelik çocuğunuzun geleceğini düşünmeniz gerekir.

Kendi evliliğime gelecek olursak, severek ve erken yaşta evlenmeme rağmen koca bir yılı mutluluk içerisinde devirdik. Bazen kavga ve tartışmalar yaşanmasına rağmen birbirimizin gönlünü almamızda hiç de sor olmuyor. Bir çiçek bile eşimi mutlu etmeye yetiyor. Ekonomik yönden varı yoğu bilmesi ve kuru ekmeği bile benle paylaşabilecek olması tabiki ayrı bir güzellik.

mutsuz-iliski-cift-kusme-kavga-tartisma-ayrilik

Yorum yazın