Kadınca

Endometriozis Nedir, Endometriozis Tedavisi

Rahimin iç kısmına endometrium denir. Bu rahim içi dokusu olması gereken yerden başka bir yerde büyüyebilir ve buna endometriozis denir. Endometriozis genelde 30 ila 40 yaşları civarındaki bayanlarda görülmekle birlikte adet gören her kadında da sık bir şekilde görülmesi mümkündür. Endometriozis genellikle hamile olmamış kadınlarda daha sık görülür. Endometriozistin genel belirtisi kasık ağrısıdır. Bu ağrı idrar yapımında, cinsel ilişki de ya da adet döngüsü içerisindeyken olabilir. Bu ağrının tam olarak nedenleri bilinmemektedir. Endometriozis kısırlığa bile yol açabilecek bir ağrıdır.

Kadınlar hamile olduklarında bu ağrının azaldığını görür çünkü tedavi için kullandığı ilaç etkilerini hamilelik dönemindeki hormonlar üstlenir. Bu da ağrının hafiflemesini sağlar.

Endometriozis Rahatsızlığı İçin Nasıl Tedavi Olunur?

En büyük belirtisinin kasık ağrıları olduğu bilinmektedir. Bu ağrılar orta hafif ya da şiddetli olabilir. Yaygınlığını tespit edebilme adına doktorun hastanın içine bakması gerekir. Bunun içinde doktor laparoskopi yapar. Bazen endometriozis ameliyatı sırasında hastadan doku alınabilir ve bu da biyopsi adı verilen işlemle gerçekleşir. Daha sonra hastadan alınan bu doku laboratuar da incelemeye alınır. Endometriozis ameliyatı için hastaya genel anestezi verilir yada ameliyat öncesinde doktor endometriozis tedavisi için kullandığı laparoskopi sırasında hastada endometriozis dokusunu saptarsa o an da doktor bu dokuyu alabilir.

Başka bir tedavi yöntemi ilaç kullanımıdır. Adet zamanında ya da başka zamanlarda ilaç kullanımı gerçekleştirebilir. İlaçlar endometriozis rahatsızlığını tam anlamıyla geçirmez sadece belirli bir süreliğine ağrılarını geçirmesine yardımcı olur. Ağrıyı giderebilmek için hormonlar da kullanılabilir. Rahim içi dokusunun büyümesini önleyebilir. Hormon tedavisi yumurtalıkların çalışmasını durdurmak için yapılmıştır. Bu ilaçlar ise doğum kontrol hapları, progestin, gonodotrapin salgılayıcı hap olup sizlere bu tip durumlarda yardımcı olabilir.

endometriozis1

Yorum yazın