Sağlık

Diş teli olanlar nasıl diş fırçalamalılar ?

İnsan sağlığı için oldukça önemli olan dişler ağız bakımında bazı püf noktalara dikkat etmeyi gerektirir. Özellikle Ortodontik tedavi göre hastaların tellere zarar vermeden diş bakımlarını nasıl yapmaları gerektiği konusunda merak ettikleri ayrıntılar sayfamızda paylaşılmıştır. Zorlu bir tedavi sürecinin ardından diş teli olan hastalar yemek yerken oldukça dikkatli davranmalıdır. Diş macunu ve diş fırçasıda bu tür diş teli bulunan hastalar için önemlidir.

Her yemek sonrası düzenli ve doğru şekilde dişler fırçalanmalıdır. Dişlerin temizlenmesi gerçekleşmetiği durumda dişlerde bakteriler braketler etrafına hızlı bir şekilde yerleşerek diş taşlaşlarının ortaya çıkmasına neden olur. Diş teli bulunan hastaların ağız sağlığına dikkat etmeleri durumunda problemleri hızlı bir şekilde çözüme ulaşacaktır.

DİŞ TELİ OLANLAR HANGİ FIRÇAYI KULLANMALI ?

Oluklu fırçalar kullanılarak dişin etrafı ve iç kısmı fazla baskı uygulamadan temizlenmelidir. Diş tellerinin arasındaki küçük yerler için daha düşük ebatlara sahip diş fırçaları kullanılabilir. Diş temizliğinde kullanılacak fırçalar genelde braketlerin arasına rahat bir şekilde girerek temizliği kolaylaştırmaktadır. Sert fırça kullananlar braketlerin zarar görmesine ve kırılmasına neden olacaktır. Normal fırçaların ulaşamadığı braket ve tellerin arasına ince fırçaların rahatlıkla ulaştığı kanıtlanmıştır.

Diş fırçası kadar kullanılan macunda oldukça önemlidir. Fluroidli macunlar dişleri güçlendirme özelliğine sahiptir. Yaklaşık olarak fırçalama süresi 4 – 5 dakika arasında olmalıdır. Macunun yanı sıra ağız bakım suları ile gargara yapmakta diş sağlığına verilen önemi gösterir. Ayrıca braketler üzerinde kullanmak için üretilen bir ucu sert diş ipleri tercih edilebilir. Gıda tüketiminde sert, yapışkan şekerli gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

dis_teli_olanlar_nasil_dis_fircalamalilar-1

Yorum yazın