Sağlık

Damar Sağlığını Korumanın Yolları

Sağlık konusunda oldukça önemli olan damarlarımızın vücüdun tüm alanlarında kan dolaşımını sağlama görevlerini üstlenmektedir. Kalp insan yaşamının en önemli yapısıdır. Kalp damarlarında meydana gelecek tıkanıklıkla ile kalp krizi yaşanma durumu ortaya çıkarken, Beyin bölgesinde yer alan damarların tıkanması ile beraber felç gibi sağlık sorunları meydana gelir. Hastalık öncesi kişinin geçmişi ve vücüt yapısı göz önüne alınır. Sağlıklı kişilerde bile ortaya çıkması mümkün olan damar tıkanıklıklarının altında binlerce neden yatmaktadır. Bazen tükettiğimiz gıdalar veya duman barındıran içeçekler bunun nedeni olabilir. Uzmanların açıklamalarına göre hayatı boyunca herhangi bir türün ürünü kullanmayan kişilerde bile damar tıkanıklığının ortaya çıkması tüketilen gıdalardan kaynaklıdır.

Damar Tıkanıklarından Kurtulmak için neler yapılması gerekir ?

  • Kalp ve Damar hastalıkları için oldukça riskli olan sigara ve nargile kesinlikle içilmemeli ve pasif içicilikten mümkün olduğunda uzak durmak gerekir.
  • İşlenmiş ve doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durmalı, mümkün olduğunca meyve – sebze ve kepekli ürünler tercih edilmelidir. Günlük tüketilen tuz miktarıda 3 gramın altında olması önemlidir.
  • Aşırı kilolu insanlarda damar tıkanıklığı gibi durumların ortaya çıkması daha yüksek olacağından, haftanın 5 günü en az 30 dakika yürümek ve fiziksel egzersizler yapmak oldukça faydalıdır. Obezite olan erkeklerde bel çevresi 94 – 102 santim, kadınlarda ise bu durum 80 – 88 santim olmalıdır. Obezite ve aşırı kilolar kalp hastalığından doğabilecek ölüm riskini arttırır.
  • Yüksek Tansiyon hastalarının aşırı kilolardan kurtulmaları, Tuz ve alkol tüketimlerini azaltmaları gerekir. Hedef kan basıncı 140/90 mm Hg’nin altında olması önemlidir.
  • Kolesterol konusunda oldukça özenli davranmanız gerekiyor. HDL kolestrolü düşük ve trigliseridleri yüksek olanlar riskli hastalar sınıfında yer alacağından kan değerlerini normal değerlere indirmek gerekir.
  • Diyabet hastaları olmayanlara göre 3 ile 5 kat arasında risk altındadır. Diyabetli hastalar kan şekerlerini normal düzeyde tutmaları gerekir.

damar-sagligini-korumanin-7-yolu

Yorum yazın