Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kadının ve erkeğin cinsel birlikteliğiyle ortaya çıkabilen hastalıklardır. Bu hastalıklar bazen genital bölgeyi kapsamaz ve bütün vücuda yayılabilir. AIDS ve Hepatit B cinsel yolla bulaşan hastalıkların en çok bilinenleridir. Ayrıca AIDS ve Hepatit B vücuda sadece cinsel yolla bulaşmaz. Kan yoluyla da bulaşabilir. Çok zor bi ihtimaldir çünkü iki bireyin kanayan yaralarının birbirine temas etmesi ve bu virüsü taşıyor olmaları gerekir. Yine de dikkatli olmakta fayda vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en çok rastlanılanı Bel soğukluğudur. Karın içinde iltihaplanmalara, kısırlığa neden olur. Eğer kadın hamile ise bebeğine bulaşma ihtimali bile vardır. Bu hastalığın belirtileri şöyledir; Erkeklerde sık sık idrar yapma, idrarı yaparken yanma hissetme, akıntı gibi belirtileri vardır.
Kadınlarda ise adet düzensizliği, aynı şekilde sık sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma hissetmedir. Eşler bu durumlarda hemen doktora başvurmalıdır.

Genital uçuk kadınlarda görülen bir cinsel hastalıktır. İdrar yollarında enfeksiyona ve rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Belirtisi ise kadınların üreme organında kaşıntı ve uçuğa benzer sivilceler olur. Kendiliğinden iyileşme şansı da vardır ama yine de doktora görünülmelidir.

Hepatit B, bir diğer ismiyle Sarılık, kan yolu ve cinsel yollarla bulaşabilen bir hastalıktır.
Belirtileri ise koyu renk idrar, yüksek ateş ve kusmadır. Henüz kesin bir tedavisi yoktur.

Halk arasında en çok bilinen hastalık AIDS’in tedavisi yoktur. Bağışıklık sistemini öldürerek vücudu savunmasız bırakır. Sürekli olarak halsizlik, uzun süreli ateşlenmeler ve cinsel organlarda yaralar bu hastalığın belirtileri arasındadır.

Cinsel hastalıklardan korunmak için kesinlikle ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır. Cinsel organların temizliği de çok önemlidir. Düzenli olarak temiz tutulması lazımdır. Aksi taktirde tedavisi olmayan bu ağır hastalıklarla karşılaşılabilir.

Cinsel yolla en sık bulaşan hastalıklar detayları

Bel soğukluğu (Gonore)

Bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık rastlanılan türüdür. Birçok olumsuz duruma neden olur. Karın içi iltihaplanmalara, hem erkek hem de kadında kısırlığa ve üreme organlarında apselere neden olabilmektedir. Hamile olan bir kadının bebeğine de bulaşma riski vardır. Hastalık doğum kanalında bebeğe ulaşarak, yeni doğan bebekte körlük ve zatürre gibi hastalıklara neden olabilir. Hastalığın belirtileri 2 veya 3 hafta içerisinde başlar. Erkeklerdeki sık sık idrarı yapma ve idrar yaparken yanmalı idrar ve akıntı gibi problemler yarartır. Kadınlarda ise adet düzensizliği ve akıntı gibi nedenlere sebep olur. Yine erkeklerde olduğu gibi kadının idrar yaparkenki yanma hissi ve sık idrara çıkma da bel soğukluğunun önemli belirtilerindendir. Bu tip belirtiler karşısında çiftler hemen doktora başvurmalıdırlar. Tedavisi oldukça kolay bir hastalıktır.

Frengi (Sifiliz)

Frengi tüm vücudu etkileyen ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Erken tanısı çok önemlidir ve tedavi edilebilmektedir. Annede olan bir frengi yüzünden bebek de aynı risk ile karşı karşıyadır. Hastalık, frengi mikrobunun vücuda girdiği yerde şişkin ve ağrısız bir yara ile kendini belli eder. İlerlemesi durumunda hastalığı yaşayan kişi pekçok riskler ile karşı karşıyadır. Hastanın sinir sistemi zarar görerek körlük ve sağırlık gibi durumlar ile tehdit altında kalabilir. Frengi aynı zamanda vücudun çeşitli yerlerinde tümör oluşumuna ve buna bağlı ölümlere de neden olabilir.

Klamidya

Klamidyanın en zararlı yanı hem erkekte hem de kadında kısırlık ve üreme organlarındaki apselere neden olmasıdır. Klamidya kadınlarda kendini sarı köpüklü gelen bir akıntı ile belli eder. Klamidya kadınlarda karın içinde iltihaplanmalara da neden olur. Bu yüzden klamidya hastalığı olan kadınlar kısırlık riski ile de karşı karşıyadırlar. Erkekler ise yanmalı idrara çıkma ve sarı akıntı ile klamidya riski ile karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu durum erkeğin siperm miktarını ve kalitesini de etkileyebilir. Yeterli sperm üretilemezse kısırlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Klamidya hastalığı olan kişiler hemen doktora giderek tedavi olmalıdırlar. Tedavisi kolay bir hastalıktır.

Genital uçuk (Herpes)

Kadınlarda görülen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. İdrar yollarında çeşitli hastalık ve enfeksiyonlara, menenjite, rahim ağzı kanseri ve düşüklere neden olabilmektedir. En büyük belirtisi de kadın üreme organında kaşıntı ve ağrılı uçuğa benzeyen sivilceler görülür. Bunlar kaşıntı da yapabilir ve çok ağrılı yaralara dönüşebilir. Bir süre sonra kendiliğinden de iyileşebilir ancak tekrar etme riski de bulunmaktadır. Genital uçuk problemi yaşayan kadınların hemen bir uzmana başvurmaları ve tedavi olmaları gerekmektedir.

Hepatit B (Sarılık)

Hepatit B, halk arasında bilinen ismiyle “Sarılık”. Kan yolu ve cinsel ilişki neticesinde bulaşabildiği gibi su ve besinler aracılığı ile de buluşan sarılık tipleri vardır. Hepatit B kan yolu ve cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktır. Belirtileri, karaciğerde büyüme ve hassaslık, idrar renginde koyulaşma ve normalden daha sarı bir renk, şiddetli ateş ve kusmadır. Hepatit B’nin kesin bir tedavisi yoktur ancak vücudu güçlendirici tedaviler ile hastalığın zararı azaltılabilmektedir.

HIV – AIDS

HIV virüsü kan yolu ile veya cinsel yolla bulaşan bir virüs türüdür. HIV’in neden olduğu hastalık da AIDS’tir.  AIDS tedavisi olmayan bir hastalıktır ve vücudun bağışıklık sistemini öldürerek vücudu diğer hastalıklara karşı daha hassas hale getirmektedir. HIV virüsü vücuda girdikten 3 ay sonra yapılacak olan ELISA testi ile saptanabilmektedir. Bazı durumlarda HIV virüsü taşıyan kişide  hastalık yaşanmayabilir. Ancak bu virüsü taşıyanlar hastalığı bir başkasına bulaştırabilirler. HIV vücuda girdikten 10 sene sonra da kendini aktif hale getirebilir.

Hastalığın belirtileri arasında sürekli halsiz olma durumu, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateşlenmeler, kilo kaybı, gece terlemeleri, cinsel organlarda uzun süreli yara ve mantarlar gibi faktörler gösterilebilmektedir. HIV virüsünün tedavisi yoktur ancak hasta vücudu güçlendiren ilaçlar ile daha uzun yaşatılabilir.

HIV virüsü nasıl bulaşır?

HIV virüsünün en sık görülen bulaşma yolu, çiftlerin korumasız girdikleri cinsel ilişkidir. Ayrıca ağız ağıza öpüşmelerde her iki kişininde ağzında ve dudaklarına kanamaya yol açacak sert öpüşmeler, ağızdaki açık yaralar ve diş fırçalanması esnasında diş etlerinin kanamış olması gibi sebeplerden ötürü de HIV virüsü bulaşabilmektedir.

HIV virüsü taşıyan birinin kullandığı bardak, çatal, kaşık, klozetinin kullanımılması durumunda  virüs bulaşmaz. Yine virüsü taşıyan kişi ile tokalaşma, kucaklaşma ve öpüşme ile HIV virüsü kişiden kişiye bulaşmaz. HIV virüsü sivrisinek ya da diğer böcekler vasıtası ile de insana bulaşamaz. Aynı zamanda öksürük, tükürük, göz yaşırı, ter, idrar ve dışkı yolu gibi sebeplerden dolayı da kişiye bulaşmamaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın yolları

Cinsel yolla bulaşan hastalıklaran korunmanın tek yolu cinsel ilişki esnasında kondom(prezervatif) kullanılması gerekmektedir. Sperm öldürücü kremler ve benzeri diğer ürünler kısmen koruma gerçekleştirmektedir ve uzmanlarca tavsiye edilmemektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıktan korunmak isteniyorsa çiftlerin muhakkak kondom kullanmaları gerekmektedir. Üreme organlarında meydana gelen şişkinliklerin, yaraların ve sivilcelerin tedavi edilmesi de cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

cinsel-yolla-bulasin-hastaliklar-nelerdir

Yorum yazın