Kadınca

Cilt Bakımı İçin Kürler

Cilt özellikle dış dünyaya sizi yansıtan ayna görevindedir. Çeşitli ortamlarda sizi yansıtan en etkili noktadır. Bu sebeple cilt üzerinde oluşan akne, siyah nokta veya lekelere karşı önlemler alınmalı gerekli düzenlemeler sağlanmalıdır. Buradaki ilk adım cilt bakımı için kürler aşamasından geçmektedir.

Cilt, özellikler ergenlik dönemi ile akne gibi istenmeyen pürüzlerle tanışamaya başlar. Görüntü olarak oldukça kötü gözüken bu pürüzleri yok etmek yine kişisel bakım ile sağlanabilecektir. İlk olarak cildinizi tanımak ve tanıma sonrasında tedaviye yönelmek oldukça önemlidir. Çünkü her cilt aynı çözümü kabul etmez ve reaksiyon göstermez.

Cilt Çeşitleri ve Adımları

İnsan dünyasında cilt grupları genel olarak üç ayrı başlık altın da toplanır. Kendi cildinize göre temizleme yapmalı ve kürleri bu doğrultuda kullanmalısınız.

Yağı Ciltler İçin; Sorunlu cilt olarak adlandırılan cilt tipinde uygulanacak kür gün içerisinde en az iki kere uygulanmalarıdır. Bunun için kuru papatyayı sıcak su içerisine koyup beş dakika dinlendirin. Arkasından temiz havluyu ıslatın, yüzünüzün her yerine uygulayın. Arkasından da gül suyu ile temizleyin.

Kuru Ciltler İçin; Kuru ciltler bakıma ihtiyacı olan önemli türlerdendir. Yatmadan önce yağsız olarak aldığınız süt içerisine pamuğu batırıp yüzünüzü silin, 15 dakika kadar bekletin, sonrasında ise pamuğu ılık suya sürerek yüzünüzü silin.

Normal Ciltler İçin; İzleyebilecek oldukça fazla adımı mevcuttur. Ancak en tercih edileni; avucunuz içerisine alabildiğiniz üzümleri alıp suyunu çıkarmaktır. Çıkan suyu da yüzünüze sürerek beklemeye alın. Sonrasında temizleyin, etkisi oldukça fazladır.

Tüm Ciltler İçin; Bal her tip cilt için etkilidir. Ocakta eritilen bal içerisine ortalama olarak 1 yemek tabağı yoğurdu ve mürver çiçeğini ekleyerek pişirin. Soğuduktan sonra pamuk ile cildinize sürün. Temizleme konusunda oldukça etkili olduğunu göreceksiniz.

cilt-bakimi

Yorum yazın