Nasıl Yapılır

BTK Kabul Etti: İnternet Hızında Sıkıntı Var

BTK’den yapılan açıklamada internet hızımızda sıkıntı olduğu resmen kabul edildi. Zaten kullanıcılar olarak bunu çok iyi biliyorduk. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan bu sıkıntımızı resmiyete döktü. Elbette bazı bölgelerimizde fiber altyapısı olduğundan internet hızı oldukça iyi olmasına rağmen fiber altyapısı olmayan bölgenin daha fazla olması bizi dünya sıralamasında alt sıralara çekiyor.

İletişimde, dünyada gelişmiş ülkeler arasında iyi durumdayız. İnternet hızında biraz sıkıntı var ama inşallah onu da yakın zamanda çözeceğiz.

Bu açıklamayı yapan bakandan sonra biz de dünyadaki internet hızındaki sıralamamızı görelim. Geçtiğimiz ay cable.co.uk sitesinin yaptığı araştırmaya göre 4,9mbit/sn ile tüm dünya ülkeleri arasında internet hızında 91. sıradayız. Bu oldukça kötü bir sıralama ama bakanın yaptığı açıklamaya göre yakında daha üst sıralara çıkacağız. Bu açıklamanın bir diğer manası ise fiber ağın diğer bölgelere de yayılacağı.

İleriki zamanlarda internet hızımız daha da artacak gibi görünüyor. Lakin bir çok zaman engellenen internet siteleri olduğu sürece internetin hızlanması pek birşey ifade etmiyor.

Mehmet-Cahit-Turhan-ulaştırma-ve-altyapı-bakanı

Yorum yazın