Sağlık

Boyun Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun ağrıları sonrasında ortaya çıkan şiddetli ağrılar yaşamınızı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Boyun tutulması olarak bilinen ağrılar boyun hareketlerinde kısıtlanmaları meydana getirir. İnsanlar en basit işlerini bile görürken zorluk çekebilir. 50 yaş üstü kişilerde sıklıkla görülen bu ağrılar başın bittiği yer ve omuzların bittiği yerde hareketler sonrası hissedilebilir. Ağrının şiddetine göre bu ağrılar sırt ve kollarda da hissedilebilir.

Boyun ağrısından şikayetçi olan kişilerin öncelikle yatak ve yastıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Kalitesiz olan yastık ve yatakların insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkilediği bilinmektedir. Uzun süre bilgisayar başında zaman geçirenler ve evrak işleri ilgilenenlerde sıklıkla ortaya çıkan boyun ağrılarını dinlenerek azaltmak mümkündür. Günlük yaşantınızda aynı yaptığınız aktivitelerden uzak durarak boyun ağrılarını azaltmak sizin elinizdedir.

Tutulma ve Kas Spazmı Büyük Rol Oynuyor ?

Mekanik boyun ağrıları sıklıkla her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Omurga hastalarının duruş ve oturuş bozuklukları ile birlikte zedelenmelerde boyun ağrılarının başlıca etkenleri arasındadır.  Boyun ağrısının tam olarak neyden kaynaklandığı belirlemek hiçte kolay değildir. Masa başında çalışan kişilerde mekanik boyun ağrıları sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Boyun Ağrısına Neden Olan Faktörler ?

Uzun süre Bilgisayar başında zaman geçirmekKitap Okumak ve El işi yapmakAraba Sürmek ve Aşırı boyun sağlığına zararı olan aktiviteler yapmak.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bu tip ağrıları azaltmada önemli rol oynamaktadır. Çeşitli egzersizler yaparak boyununuzu rahatlatmak tedavi yöntemleri arasındadır.

Stres ve Kaygı Ağrılara Neden Olabilir

Stresin vücüdumuz üzerinde fiziksel etkileri olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. İş ve Yaşamınızda kaygı sorunu bulunanların vücut yapıları ve stres altındadır. Stres altında hormanların daha fazla salgılanması nedeniyle boyun ve bel ağrıları tutulma ile ortaya çıkar. Stres gibi durumlardan kaynaklı ağrılar sıcak banyo,kav gevşetici ve masaj gibi yöntemler ile rahatlatılabilir.

Travmalar ile Meydana Gelen Ağrılar

Kaza ve benzeri zedelenmeler ile düşme ve spor kazaları sonrası meydana gelen ciddi problemler boyun ağrısına neden olabilir. Bundan kaynaklı olan durumlarda fizik tedavisi şarttır.

Boyun Düzleşmesi ve Boyun Fıtığı

Boyunda yer alan omurilik kemiklerinin arasında disk adında kıkırdaklar yer almaktadır. İçerisinde Sıvı yer almaktadır. Bu sıvı dışarı taştığı taktirde sinirlere baskı yapar ve boyun fıtığı meydana gelir. İlk olarak boyun ağrısı ve boyun hareketlerinin kısıtlanması ile kendini belirten durumda disklerin bozulma oranına göre uyuşşma ve ellerde güçsüzlük gibi durumlar ortaya çıkar.

Kireçlenme

Boyunda yer alan kıkırdak ve bağların yıpranması ile kireçlenmeler ortaya çıkar. Yıpranma sonrası omurilik ve sinir kanalları daralmaya başlar. Daralma sonrası baskı neticesinde boyun ağrıları meydana gelir. Genellikle çeşitli egzersizler ve fizik tedavi uygulanır.

Boyun Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir ?

  • Enfeksiyon Bağlı Hastalıklar
  • İç Organ içerisinde yer alan Hastalıkları
  • Genelde yaşlılarda görülen Kemik Hastalıkları
  • Omurga İltihapları
  • Hormonal Hastalıklar (Aşırı Kilolu insanlarda daha sık görülür.)
  • Tümörler

Boyun ağrıları yaşam standartlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.Özellikle aşırı rüzgar ve benzeri ortamlarda kalanlarda boyun ağrısı ve tutulmalar meydana gelebilir. Uzun bir süre geçmeyen boyun ağrılarının nedenlerini öğrenmek için kesinlikle bir uzmana görükmek gerekir.

boyun-agrisi

Yorum yazın