Sağlık

Boy Uzamasına Yardımcı Besinler Nelerdir ?

Dünya’da birçok kişinin arasında olan boy farkları, Kişinin genetik yapısı,Çevresel faktörler ve yaşam kalitesi göz önüne alınarak değişiklik gösterebilir. Vücudun alacağı proteinlerin yapı taşının önemli bir parçası olduğundan içerisinde önemli mineraller barındırmaktadır. Sadece vücudun aldığı proteinler yeterli olmayacağından, düzenli bir diyet programı ile beraber, uyku düzenine de önem göstermek gerekir.

Güçlü ve Sağlıklı kemikler için D vitamini bulunan besin kaynaklarını tüketmek oldukça önemlidir. D vitamini eksik olan kişilerde boy uzaması gibi durumlar aksayarak, yavaşlamalara neden olur. D vitamini en çok Balık ve Yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde bulunur.Doku ve kemiklerin gelişimi erken yaşlarda başladığı için vücut gelişiminde önemli katkı sağlar.

BOY UZAMASINDA ÖNEMLİ BESİN DEĞERLERİ

A vitamini bakımından içeriği oldukça  zengin olan besin ve meyveler ; karpuz,kayısı,kavun,ıspanak,nohut ve ıspanak barındırdığı vitamin mineralleri sayesinde boy uzamasına olumlu derecede katkı sağlamaktadır. Özellikle küçük yaşlarda birçoğumuzun duymuş olduğu sütünü içmezsen kısa kalırsın, boyun uzamaz sözünü birçoğumuz hatırlamaktadır. Süt ve süt ürünlerini bol miktarda abartmadan tükettiğiniz taktirde boyunuzun uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Kas gelişimi için önemli olan tavuk diğer et ürünlerine göre daha fazla protein içermektedir. Günde en az 100 gram tavuk tüketilmesi önerilmektedir.

Kalsiyum yönünden zengin kuru meyveler süt ile beraber ara öğünlerde tüketildiğinde boyun uzamasına etki eder. Bitkisel gıdalarda yer alan saf proteinler kemiklerin gelişmesi ve doku kütlelerinin artmasına yardımcı olur. Yaşın ilerlemesi ile boy uzaması artık mümkün olmazken, küçük yaşlarda boyun hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

BASKETBOL OYNAMAK BOY UZATIR MI ?

Yapılan araştırmalarda basketbol oynarken zıplama ile beraber kas esnekliğini artırarak kan akışını hızlandırdığı, bunun da büyüme hormonuna olumlu katkı yaptığı yönünde bir hipotez bulunmaktadır.

büyüme-hormonuyla-boy-uzatma-1

Yorum yazın