Sağlık

Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Ne Yapılmalı ?

Yaşam Standartlarını olumsuz bir şekilde etkileyen boğaz ağrısı ile meydana gelen tahriş ile yeme ve konuşma zorluğu ve yutkunmada ağrı hissetme gibi sorunlar ortaya çıkar. Üst solunum enfeksiyonlarının neden olduğu boğaz ağrılarından korunmak için dikkat edilmesi gereken ayrıntılar ile boğaz ağrılarına neden olan faktörleri engelleyebilirsiniz. Aşırı soğuk içecekler içilmesi boğazların inmesine ve iltihaplanmasına neden olduktan sonra, boğaz ağrılarının başlamasında ilk sırada yer almaktadır. Boğaz ağrınızı evde rahat bir şekilde azaltmak için uzmanlarda tarafından bazı öneriler alt kısımda sizlere aktarılmıştır.

Boğaz Ağrısının Geçirmenin Yolları nelerdir ?

Karbonat ve Tuzlu Su Gargara

Enfeksiyonlar nedeniyle oluşan mikroplardan kurtulmak için karbonatlı ve tuzlu su ile gargara yapın. Ilık bir suyun içerisine bir çay kaşığı veya karbonat ekledikten sonra karıştırın. Gargara esnasında boyun kısmının hafif arkaya doğru yatık bir şekilde yapılması gerekiyor.

Limon, Bal ve Zencefilinde yararlarından Faydalanın

Balın yumuşatma özelliği ve limonun antibakteriyel özelliği sayesinde boğaz kısmınızı rahatlatabileceğiniz karışımı evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Yarım limon suyu, bir tatlı kaşığı bal ve ek olarak zencefil tozu ile karıştırdıktan sonra yiyebilirsiniz. Genelde uzmanlar bu uygulamanın gece yatarken yapılmasını öneriyorlar.

Bitkisel Çaylardan Yararlanın

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücüdun enfeksiyonlarla savaşması için tercih edeceğiniz ekinezya oldukça faydalı bir bitki sınıfında bulunuyor. Bunun yanı sıra Ihlamur ve Adaçayına az miktarda bal ekleyerek boğaz ağrınızı azaltabilirsiniz.

Soğuk Su ve Yiyeceklerden Uzak Durun

Boğazın tahriş olmasında önemli bir etken olan soğuk içecekler yerine, oda sıcaklığında beklemiş olan ılık su solunum yollarının nemli bir şekilde kalmasını sağlamaktadır. Buda ağızda kuruma sorununu ortadan kaldırıyor. Uzmanlar günde en az 2 litre su içilmesini öneriyor. Boğazdaki tahrişi arttıran soğuk yiyecek ve içecekler ılık olarak tüketilmelidir.

Sigara ve Nargileye Dikkat

İçerisinde barındırdığı kimyasal maddelere nedeniyle Solunum yollarını tahriş eden dumanlı içeçekler vücüdun direnç göstermesini engellemektedir. Boğaz kısmında sigara içimine bağlı olarak tahriş ve öksürük gibi sorunların ortaya çıktığıda bilinmektedir. Solunum yollarını tahriş etmesi nedeniyle sigara dumanından uzak durmanız gerekmektedir.

Ortamın Nemli Olmasına Özen Gösterin

Kış aylarında evinizin içerisinde nem oranı oldukça azaldığı için, kuru hava boğaz kısmında tahrişlere neden olabiliyor. Bunu önlemek için kaloriferin üzerine koyacağınız ağzı açık su ortamın nemli kalmasına yardımcı olmaktadır.

Her İnsanda Görülen Reflü Hastalığı

Aşırı doymuş yağ oranına sahip yiyecekler reflü hastalarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bunun sonucunda mide özsuyunun ağza geri gelmesi boğaz kısmında aside bağlı tahrişlere neden olabilir.

İnsan hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen boğaz ağrılarında en etkili yöntem olarak Bal ve Zencefil karışımının gece yatmadan önce tüketilmesi önemli derecede yarar sağlamaktadır. Yutkunmalarda ağrıyı azaltmak içinde ballı ıhlamur tercih edilebilir.

bogaz-agrisi

Yorum yazın