Sağlık

Bankart Lezyonu ameliyatı ve iyileşme Süreci

Tekrarlayan omuz çıkmaları genelde düşme ve omuzu zorlama sonrası ortaya çıkar. İlk çıktığında önemsemediğimiz omuz çıkıkları zaman içerisinde fazlalaşır ve günlük yaşantınız olumsuz bir şekilde etkilenir. Omuz çıkma sonrası kemik ve omuz bölgesinde şiddetli ağrı meydana gelir. Doktor müdahalesi sonrası omuz bölgesindeki kasların güçlendirilmesi için fiziki egzersizler önerilir. En basit hareketlerinizde bile omuz çıkmaları ile karşı karşıya kalıyorsanız, bankart lezyonunuzda yer alan doku bağları zarar görmüş olabilir.

Omuz içerisinde yer alan yırtılma ve kopmalar normal Emar ile görülemeyeceğinden omuz bölgesine sıvı enjekte edilerek alanın daha iyi incelenmesi sağlanmaktadır. Kapalı ameliyat uygulaması ile beraber açılan delikten kamera ve tedaviye yardımcı olan cihaz giriş yapar ve yırtığı onarmaya çalışır, geç kalınmadığı sürece yırtık onarılır. Türkiye genelinde yer alan hastaneler arasında Hacettepe Hastanesi bu konuda tecrübeli ve en iyi cihazlara sahiptir. Uzmanlar tarafından omuz çıkıklarının nedenleri incelendikten sonra Ameliyat yapılması gerekiyorsa, size ameliyat tarihi verilir ve birgün öncesinden hastanede bulunarak gerekli kontroller yapılır. Ameliyat sonrası şiddetli ağrılardan dolayı Morfin ile ağrı azaltmaya çalışılır. Bankart Lezyonu ameliyatı oldukça kolay görülsede iyileşme süresince hastanın tekrar eski günlerine dönmesi için geniş bir zamana ihtiyaç duyar.

Bankart Lezyonu ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Artroskopi uygulaması ile beraber omuz ön kısmından 2 delik açılır. Kamera ve müdahale edecek cihaz deliklerden içeri girerek yırtılan bölgeyi onarır. Bu yöntemin uygulanmasındaki en önemli etken kolay ve ameliyat bölgesinde daha az iz bırakmasıdır. Hasta ameliyat öncesi uyutulur ve bölge uyuşturulur. Eklem içerisine steril serum fizyolojik verilerek ameliyat bölgesinin daha detaylı bir şekilde doktorlar tarafından incelenmesi sağlanır. Hastanın durumuna göre dikme ve vidalama yöntemleri kullanılmaktadır.

Artroskopi ve Bankart Lezyonu Ameliyatları Neden yapılır ?

  • Menisküs yırtıklarının tedavisinde
  • Eklem kireçlenmelerinin temizlenme işlemlerinde
  • Ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında
  • Diz kapağı kemiğinde yer alan sorunların giderilmesi için
  • Tekrarlayan Omuz Çıkıklarında

Ameliyat Sonrası İyileşme ve Dikkat edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası hastanın durumuna göre kalma süresi 5 – 10 gün arasında değilmektedir. Bankart lezyonu ameliyatı ile beraber sigortalı bir işte çalışanlar 30 gün iş göremez rapor alabilirler. Bunun sonrasında omuzun tekrar eski haline gelmesi için fizik tedavi uzmanları tarafından sizlere egzersiz hareketleri verilir. Kol altına yerleştirilen yastık bastırılarak bırakılır. Özellikle mavi renkte olan lastik ile bazı hareketler yaparak omuzun güçlenmesi hedeflenir. Ameliyat sonrası ani hareketlerden kaçınmak ve ağır yük kaldırmamak gerekiyor. Uzun süre bilgisayar başında zaman geçirenlerde yorgunluğa bağlı olan omuz kısmında çeşitli ağrılar meydana gelebilir. Ameliyat yapılan hastalar omuz ve sırt hizasından sarılı olan bandaj ile bir süre kolu sabitlemesi gerekir. Ağrılarının durumuna göre mideye zararı olmayan ağrı kesiciler kullanılabilir.

Artroskopi ameliyatı olmak isteyenlerin güvencesi bulunmuyorsa yaklaşık olarak 4 Bin Tl gibi bir ücret ödeme gerekir. Bunun yanında SGK’lı hastalardan herhangi bir ücret talep edilmez.

Mevsimsel değişmelerde soğuk havanın neden olduğu ağrılar nedeniyle, bölgeyi sıcak tutmanız önerilir. Fizik tedavi sırasında hızlı hareketlerden kaçınmak gerekir, aksi taktirde ödem gibi bir durum ortaya çıkabilir.

bankart-lezyonu

Yorum yazın