Sağlık

Astım nedir, nasıl tedavi edilir ?

Dünya’da yaklaşık olarak 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilecen en ciddi sağlık sorunları arasında yer alan Astım, Ülkemizde her yetişkin 100 erişkin kişiden 5 – 7’sinde, çoçuklard 100 kişiden 13-15’inde görülen hastalık türüdür. Hava yollarının tıkanmaları ile meydana gelen hastalık hava yollarında meydana gelen mikrobik olmayan iltihaplar ile ortaya çıkar. Astım hastalarının hava yolu duvarları şiş ve ödemlidir. Bunun sonucu olarak akciğer uyaranlara karşı aşırı duyarlıdır. Nefes darlığı ve öksürük gibi durumlar ; Duman,Parfüm,duman gibi maddelere maruz kalınması ile öksürük,nefes darlığı ve göğüşte baskı gibi durumlar belirtileri arasındadır. Kişilerin nefes alıp, vermeleri hırıltı şeklinde olur. Hava yollarını önemli derecede daraltarak temiz havanın akciğerlere kadar tam anlamıyla ulaşması engellenir. Gerekli kontroller ve müdahaleler yapılmadığı taktirde günlük yaşam ciddi yönde sınırlanır.

Astım Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Ani nefes daralmaları,göğüs kısmında baskı ve hışıltılı solunum gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Belirtiler ortama göre tekrarlayıcı ve ani nöbetler ile meydana gelir. Nefes daralmaları gece geç saatlerde veya sabaha karşı ortaya çıkar. Kullanılacak ilaçlar ile nefes darlığı ortadan kaldırılabilir. Kış ve yaz aylarında mevsimsel değişmeler ile kendini gösteren hastalık Ülkemizde küçümsenmeyecek kadar fazla kişide görülebilir.

Astım Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur ?

Hastada meydana gelen belirtiler astım hastalığının habercisi olabilir. Bunun için en yakın hastanelerden gerekli kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir. Kişinin yaşam hikayesi ve ailesinden gelen kalıtsal hastalıklar göz önüne alınarak astım tanısı alt kısımdaki maddeler ile kesinleşir.

  • Göğüs kısmında baskı, nefes almada zorlu, hışıltılı tekrarlayan solunum zorluğu
  • Ataklar dışında kişinin kendini iyi hissetmesi ve ataklar ile nefes almada zorluk yaşaması
  • Sabah ve Akşam saatlerinde nefes alma sorunları.
  • Spor sonrası göğüs kısmında hışıltılı solunumun meydana gelmesi
  • Astım hastalarında soğuk algınlığının “Göğüs kısmına iniyor” olması

Astım hastalığının araştırmasında kan tahlili ve röntgen gibi araştırmalar ile kesin sonuç ortaya çıkmazken, ilaçlı ve ilaçsız olarak yapılan solunum fonsiyonları ile hastalığının durumu belirlenir.

Astım Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Hava yollarında meydana gelen mikrobik olmayan iltihabın ilerlemesi engellenmeye çalışır ve hastanın iyileşmesi için ek ilaçlar kullanılır. Hastalık evresinde hastanın durumun hasta – hekim işbirliği ile geliştirilerek en iyi tedavi yöntemi uygulanması hedeflenir.

Astım hastalığında verilen ilaçların büyük kısmı nefes yolu ile alınan  ilaçlardan oluşmaktadır. Hava ilaçları hızlı bir şekilde akciğere doğru ulaşarak hastanın kendini daha iyi hissetmesi hedeflenir.

Astım krizlerini etkileyen faktörlerden birey uzak durmalı sigara benzeri tütün ürünlerinden uzak durmalıdır. Astım tanısı konulduktan sonra doktor tarafından önerilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Astımı tetikleyen Toz,Sigara,duman ve Parfüm gibi kimyasal madde içeren maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Astımda belirtilerin aniden ortaya çıkmasına astım atağı veya astım krizi adı verilir. Bu durumda hastalarda ağır bir nefes darlığı olur.

astim

Yorum yazın