Mobil Dünya

Apple Kişisel Bilgilerin Paylaşılmasıyla İlgili Karar

Son zamanlarda çok sık bahseder olduk ama son kullanıcı için oldukça önemli kararlar olduğunu söylemek mümkün. Peki nedir o kararlar? Apple’ın aldığı son karar Facebook olarından hızlı bir şekilde ders aldığını gösteriyor. Hatırlayacaksınız Facebook, kullanıcıların bilgilerinin toplanıp pazarlanmasıyla ilgili büyük sıkıntılar yaşamış ve son zamanlarda daha çok kullanıcı kaybetmeye başlamıştı. Apple aynı duruma düşmemek için o kararı aldı.

Apple uygulama geliştiricileri için alınan bu karar oldukça sert. Bundan sonra uygulama geliştiricileri kullanıcı verilerini herhangi bir şekilde toplayıp depolamayacak. Haliyle herhangi bir kişi ve kuruma da satılamayacak. Verileriniz Apple ile güvende diyebiliriz.

Apple zaten yapı itibariyle kapalı kutu. Herhangi bir özelleştirme için bin bir yol deniyor ve çok düşük bir ihtimalle buluyorsunuz. Şimdi geliştiricilerin de eli kolu bağlandı. Artık kullanıcı verilerini toplamak yasak. Satış fikri olmasa bile veri toplanamayacak. Toplayanlar hakkında çok sert cezalar işlenecek. Hatta verileri toplayanlar hakkında şikayette bulunma ihtimalleri bile var. Sonuçta sorumluluğu kendi üzerlerinden atmaları lazım.

Bu son haberle Apple’ın telefonlarının daha güvenli hale geldiğini söylememiz mümkündür.

Yorum yazın