Sağlık

Aort damarı nedir neden yırtılır

Türk sinemasının en önemli isimleri arasında yer alan Oya Aydoğan’ın gece saatlerinde yediği patates kızartmasının boğazına kaçması sonrası uzun uğraşlar ile patetesi çıkarma çabası ile beraer Aort damarının yırtılması ile 12 saatlik ameliyat ardından yoğun bakımdan çıkan Oya Aydoğan sevenleri üzdü. Birçok kişi Aort damarı hakkında merak ettikleri ayrıntıları araştırmaya başladı. İç hastalıkları Uzmanı DRr.M.Nafiza Karagözoğlu aort damarı hakkında sayfamızda ayrıntılı bilgiler verdi.

Ölüme Sebep Olabilir ?

Aort adıyla tanımlanan damar kalpten çıkan ilk büyük atar damarlar arasında yer almaktadır. Oksijen yolu ile zengin kanı kalpten tüm vücüda dağıtma görevinde olan bu atar damar ölüme sebebiyet verebilmektedir. Kanın tüm vücuda düzgün bir şekilde ulaşmasını sağlayan bir boru sisteminidir. İnsan hayatı için oldukça önemli olan aort damarı, farklı riskler ile yırtılabilir. En büyük damar olarak adlandırılan aort damarının yırtılması ile birlikte ani iç kanamalar meydana gelebilir. İnsan hayatının en önemli parçalarından biri olan kan tüm fonksiyonları olumsuz bir şekilde etkiler.

Aort Damarı Nasıl Yırtılır ?

Öksürük sırasında vücütta ani değişiklikler meydana gelir. Saatte yaklaşık olarak 800 kilometreden fazla hız öksürük sonrası meydana gelir. Yüksek tansiyon hastalarınıda etkileyen bu sorun damar sertliği ve iç kanamalardan ani ölümlere yol açabilir.

Aort Damarı Yırtılması Kimleri kapsıyor ?

  • Damar Tıkanıklığı bulunan hastalar
  • Yüksek Tansiyon
  • Şeker Hastalığı
  • Yüksek Kolesterol
  • Sigara ve kalıtsal hastalıklar

Üst kısımda yer alan hastaların muayene olmaları ve durumları hakkında bilgi almaları gerekmektedir. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan aort damarı yırtıklarında erken müdahale ile beraber uzun süren ameliyatların gerçekleşmesi gerekir.

aort_damari_nedir_neden_yirtilir_aort_damari_yirtilmasi_nasil_anlasilir

Yorum yazın