Mobil Dünya

Android Ücretli Mi Olacak?

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android, son gelişmeler neticesinde ücretli olarak sunulabilir. Elbette ücret doğrudan son kullanıcıya yansımayacaktır. Telefon üreticilerine yansıyacaktır. Peki Google neden böyle bir gelişme için sinyal vermeye başladı?

Google’a kesilen para cezası

Avrupa Birliği rekabet komisyonu daha önce Google’a rekor bir ceza kesmiş, rekabeti olumsuz etkiliyor şeklinde bir açıklama yapmıştı. Akabinde Google’dan gelen açıklama ise diğer arama motoru seçeneklerine de Androidli cihazlarda yer veriliyor şeklinde olmuştu.

“Android içerisinde bulunan Google’a ait her uygulamanın silinerek alternatifini kullanılması mümkün ve biz bu konuyla ilgili herhangi bir kısıtlamada bulunmuyoruz.”

Google’ın bu cezayı kabul etmediği ve cezanın kesinleşmesiyle birlikte bundan sonra böyle bir sorunla karşılaşmamak için Android’i cihaz üreticilerine ücretli olarak sunacağı konusu gündeme geldi. Örneğin Samsung, Android işletim sistemli her cihazı için Google’a para ödemek zorunda kalacak. Bu ücret yüksek olursa elbette telefon fiyatlarında yükselme yaşanacaktır. Google cüzi bir miktar para talep ederse üretici bu farkı kullanıcıya yansıtmayabilir.

Android işletim sistemi ücretli olunca muhtemelen en saf hali telefon üreticilerine ücretli şekilde verilecek bu sefer içerisindeki uygulamaları telefon üreticileri belirleyecektir.

android-ücretli

Yorum yazın