Mobil Dünya

Android 9’un İsmi ve Özellikleri Ne?

Android’in 9. sürümünün ismi belli oldu. Daha önce Antep Fıstığı ile ilgili dedikodular son buldu. Android 9’un ismine Pie konuldu, yani Turta. Google, her Android sürümüne şekerli yiyecek ismi koyuyor ki bu bile ilgi çekiyor. Bir marka yaratıyor. Peki Android Pie ne zaman çıkacak?

Daha Android 8 Oreo kullanımı bile yerlerde sürünürken yeni bir sürümün tanıtılacak olması herkes tarafından garip karşılanıyor ama her zaman böyle olmuştur. Sadece en yeni ve en iyi cihazlar son güncellemeyi alıyor çünkü her telefon üreticisi bu güncelleştirme için ayrıca ortaya çıkacak maliyeti karşılamak istemiyor. Bu sürümün sene sonuna doğru tanıtılması bekleniyor, önümüzdeki sene başında ise cihazlar bir bir geçiş yapmaya başlayacak.

Android Pie’ı hangi cihazlar kullanabilecek?

Android 9’u ilk olarak Google’ın kendi telefonları Pixel modelleri alacak. Ondan sonra bu sürümü Android One kapsamına giren cihazlar alacak. Akabinde şirketler kendi cihazları için Android 9 sürümlerini geliştirecek.

Yeni sürümle birlikte App Actions yani sık kullanılan uygulamaların ön plana çıkması özelliği ve yeni pil tasarrufu özellikleri bu yeni sürümde dikkat çekiyor.

android 9

Yorum yazın