Sağlık

Amaranth Bitkisinin Faydaları Nelerdir ?

Birden fazla bitkinin insan sağlığına olan faydaları her geçen gün yeni bitkilerin keşfedilmesi ile artmaktadır. Özellikle son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği Amaranth bitkisinin insan sağlığı yönünde ne gibi etkileyi olduğu Diyetisyen Uzmanı Tuğçe Ünlüdağ tarafından ayrıntılı bir şekilde açıklandı. Doğal ortamda rahatlıkla bulunan Amaranth bitkisi Skualen, tümörlere kan gidişini engelleyen bir antioksidan olduğu gibi çeşitli diyabet hastalığınında sağlığına olumlu bir şekilde yarar sağlamaktadır.

Amaranth Bitkisinin içeriği ve Faydaları Nelerdir ?

İçerisinde yer alan Skualen maddesi oldukça güçlü ve tümörlere kan gidişini engelleyebilecek özelliktedir. İçerisinde Gluten gibi maddeleri içermediğinden Kolesterolü düşürme konusunda yulaf kadar etkili bir yapısı olduğu belirtilmiştir. Bununla beraber hıpergliseminin gibi problemlerin önlenmesinde de önemli rol oynadığı belirtilen Amaranth bitkisi yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak florasınıda düzenlemektedir.Kendi türü içerisinde ot sayıldığı bilinen bitki Amaranthaceae familyasında yer almaktadır. Farklı olarak altmış üstü türü bulunan bitki, ayrıca süs olarakta kullanılmaktadır. Üzerinde yer alan tohumları yenme özelliğine sahip farklı renklere sahip bir bitki türüdür.

Baklagil türünde yer almayan Amaranth tohumlarında yüksek oranda protein yer almaktadır. İçerisinde yer alan lizin aminoasidi ile tam protein özelliğindedir. 2 Çorba kaşığı amaranth maddesinin 1 dilim ekmek kadar kalori içeriğine sahip olduğu bilinmektedir. Genelde bu bitki çorbalara,haşlanarak salatalarda tüketilebilir. Fazla tüketilmesi halinda farklı etkiler meydana geleceğinden sağlık için az miktarda tüketilmesi gerekir.

amaranth-bitkisi-faydalari

Yorum yazın