Sağlık

Alt Karın Bölgesi Ağrıları Nedenleri

Göbeğin altındaki ağrıların pek çok nedeni vardır. Hangi tedavinin uygulanacağını bilmek için bu ağrının neden olduğunu bulmak gerekiyor. Menstrüasyon sırasında düşük karın ağrısı, ovulasyon sırasında ağrı ve menstruasyondan birkaç gün önce alt karın ağrısı olması normaldir. Menstrüel takvime baktıklarında bunların normal olduğunu fark ediyorlar. Alt karın ağrısı idrar yaparken yanma, güçlük ve kan görme gibi şikayetlerle birlikteyse idrar yollarında bir sorun olarak görülebilir. Ancak daha düşük karın ağrısı yalnızca bu nedenlerle ve sadece kadınlarda görülmez. Bu nedenle, aşağıdaki hastalıkları incelemek faydalı olacaktır.

Alt Karın Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Hem erkek hem de kadınlarda görülen ağrılar şunlardır;

1.Huzursuz bacak sendromu

Çok yaygın bir hastalıktır. Gergin ve telaşlı insanlarda, bağırsaklar spazm oluşturur ve gaz oluşumuna neden olur. Genellikle gerginlikte bu ağrı artar. Hastanın karnına bastırıldığında ağrı hisseder. Periyodik ishal veya kabızlık görülebilir. Kesin bir tedavisi yoktur.

2.Sistit veya üretrit

Üriner sistemin idrar yolları çıkışındaki idrar torbasının veya idrar yolağının iltihaplanması, alt karında ağrıya yol açar. Eğer idrar yaparken yanma, ağrı ya da zorluk varsa, şüphe edilmelidir. Hastalar sıklıkla idrara çıkarlar. İdrarı yapma sırasında güçlük çekiyorsanız, bol su için ve bir doktora danışın.

3.Böbrek taşı

Böbreklerin üriner sistemine giren taşlar, ciddi alt karın ağrısına neden olur. İdrar rengi koyudur. Bazen idrar kanı görülebilir. Bu durumda hemen doktorunuza danışın.

4.Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bel soğukluğu ve klamidya karnın altında ağrıya neden olur. Aynı zamanda yanma, idrarda ağrı ve sık idrara çıkma görülür. Kadınlarda bununla birlikte vajinal akıntıda vardır. Düzensiz adet kanamaları olabilir.

5.Apandisit

Apandisit, bağırsağın ince bağırsağıyla birleşmesinde bir körelmiş bezin iltihabıdır. Enflamasyon durumunda ağrı ilk önce karın üzerinde başlar, ancak daha sonra karın tabanına yayılır. Ağrıya ek olarak, iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma meydana gelir. Hasta acılı olan yerini elletmez. Hastanın rengi soluklaşır. Doktor hastanın ağrıyan yerine elle bastırır ve sonra çeker. Bunu yaptığında Ağrı artışı gibi bir durum varsa Apandisitten şüphelenir. Ağrı giderek şiddetlenir.

6.Yara Dokusu

Daha önceki karın altından ameliyat geçirenler için ağrıya neden olabilir. Ağrı nedeni karın içi organlar arasında oluşan çeşitli yapışıklıklardandır.

Sadece Kadınlarda Görülen Alt Karın Ağrıları Nelerdir?

 • Dış gebelik
 • Adet öncesi ağrılar
 • Yumurtlama ağrıları
 • Miyomlar
 • Adet ağrıları
 • Pelvik konjesyon sendromu
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Yumurtalık kistleri
 • İntersisyel sistit
 • Endometriozis
 • Organ prolapsları

karin-agrisi4-620×304

Yorum yazın