Oyun

AMD Ryzen 5 2400G ile Oynanabilecek En İyi Oyunlar

APU sistem yönünde ise en başarılı performansı Vega serisi dâhili ekran kartına sahip AMD işlemciler sunuyor. Her ne kadar birkaç sene önce çıkmış olsa da Vega 11 dâhili ekran kartına sahip AMD Ryzen 5 2400G, günümüzde hâlâ fiyatına göre iyi geri dönüşler alıyor. Bu içeriğimizde; LoL, Valorant ve CS:GO gibi oyunların yanı sıra Ryzen 5 2400G ile hangi AAA oyunları oynayabilirsiniz? Yakından bakıyoruz.

Bir sistem toplarken ekran kartı seçmek ve almak en büyük sorunlardan biri oluyor. Özellikle hem stok hem de yüksek fiyat sorunu yaşadığımız bu dönemde ekran kartlarının yanına yaklaşmak bir hâyli güçleşiyor. Durum böyle olunca APU yani güçlü dâhili ekran kartına sahip işlemcilerin merkezde olduğu sistemler popülerlik kazanıyor.

Hem piyasada ekran kartı kalmaması hem de kalanların da oldukça pahalı olması sebebiyle ucuz APU sistemler tekrar popüler olmaya başlıyor. Bir miktar eski olsa da AMD Ryzen 5 2400G hâlâ birçok oyun severin APU sistemi için tercih ettiği işlemci oluyor. Peki Ryzen 5 2400G ile hangi oyunları oynayabilirsiniz? Hep beraber yakından bakıyoruz.

 

2018 yılında yeni Vega 11 dâhili grafik işlemcisi ile çıkan Ryzen 5 2400G, çıktığı dönemde APU sistemlerin göz bebeği olmuştu. Günümüzde hâlâ piyasada tutunmayı başaran Ryzen 5 2400G, oldukça düşük bütçeli sistemlere can vermeye devam ediyor. Temel olarak 3,6 GHz frekans hızında çalışan 4 çekirdekli ve 8 iş parçacıklı bu işlemci, 3,9 GHz hıza kadar yükseltilebiliyor. Bunun yanı sıra çift kanal RAM desteği  bulunan Ryzen 5 2400G en fazla 3000 MHz frekans hızına kadar RAM desteği sunuyor. Tabi bu değer daha sonra overclock ile 3200 MHz değerine kadar çıkartılabiliyor.

Dâhili ekran kartı Vega 11 ise 1250 MHz frekans hızında çalışıyor. Vega 11 entegre bir ekran kartı olduğu için kendine ait bir video RAM değeri bulunmuyor. Bunun yerine ekran kartı, sistemde kullandığınız RAM miktarından ödünç alarak çalışıyor. Bu nedenle APU sistem kurarken çift kanal ve 16 GB civarında RAM kullanmanız performansınızı gözle görülür bir şekilde arttıracaktır. Tek kanal 8 GB RAM değeri ise birçok oyunda FPS düşüşleri ve darboğaz yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden ekran kartından arttırılan bütçe ile RAM yatırımı yapmak en mantıklı karar olacaktır.

AMD Ryzen 5 2400G ile oynayabileceğiniz birkaç oyunlar:

  • Metro 2033 & Last Light
  • Grand Theft Auto V
  • Resident Evil 2 & 3
  • Assassin’s Creed Origins/Odyssey
  • Need for Speed 2015/Payback
  • Forza Horizon 4
  • Hitman 1 & 2
  • Battlefield 1
  • Horizon Zero Dawn
  • The Witcher 3: Wild Hunt

Ryzen 5 2400G ile oynanabilecek oyunlar listesine daha birçok dönemin ses getiren eski oyunlarını ekleyebiliriz. Hatta bu oyunlarda bu işlemci, listede bulunanlara göre çok daha iyi performans gösterecektir. Fakat buradaki önemli nokta Ryzen 5 2400G’nin limitlerini görmek olduğu için genellikle yakın zamanda çıkan veya yakın zamanda çıkmasa da sistemleri hâlâ zorlayan oyunları seçmeye çalıştık.

Red Dead Redemption 2’nin bile 720p çözünürlükte ve düşük ayarlarda bir şekilde oynanabildiği Ryzen 5 2400G, bir süre daha çok düşük bütçeli APU sistemlerin yıldızı olacak gibi duruyor. Sizler de bir APU sistem kurmayı ve Ryzen 5 2400G kullanmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; çift kanal, 3000/3200 MHz hızında ve 16 GB civarında RAM konfigürasyonu kullanmanız olacaktır. Bu sayede hem fazladan 10-15 FPS’i cebinize koyabilir, hem de olası darboğaz ihtimalinden kurtulabilirsiniz.

Yorum yaz