İnternet Tasarım ve Yazılım

SEO Bağlantı Metni Nedir? Anchor Text

SEO son birkaç yılda önemli ölçüde değişti ve Google Penguin güncellemesi gibi büyük algoritma değişiklikleri ile tüm backlink oyunu değişti. Bir backlink’in en önemli özelliklerinden biri bağlantı metnidir. Bu yazıda, SEO bağlantı metni anchor text hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Bağlantı metni nedir?

Bağlantı metni, diğer adıyla çapa metin, (anchor text) hedef web sayfasını açmak için tıklanabilen köprü metni bağlantısında vurgulanmış olarak görünen metindir. Örneğin yukarıdaki paragrafta ve bu satırda sarı renk ile gördüğünüz backlink kelimesi bir bağlantı metnidir. Bu anahtar kelime üzerinden ilgili web sayfasına bağlantı vermiş oluyoruz.

Kukumav.Net’i düzenli olarak ziyaret ediyorsanız blog sayfalarımızda SEO hakkında yazdığımız diğer içerikleri de okuyabilirsiniz.

Bağlantı metni, blog sıralamanızı iyileştirmeye nasıl yardımcı olur:

Çapa metni kullanmanın birçok doğrudan ve dolaylı SEO ile ilgili avantajı vardır ve bu makaledeki en önemli olanlardan bazılarına dikkat çekeceğim.

Anahtar kelime araştırmasının ve sayfadaki optimizasyonunun her blog yazısı için önemli olduğu belirlenmiştir. Blog sayfanızda bir makale yazdığınızda makalenin belirli anahtar kelimeleri hedeflemesini sağlayın.

Ayrıca, bağlantı metni kullanarak diğer makalelere ve bilgilere bağlantı vermek çok iyi bir uygulamadır.

Bununla birlikte, birçok blog yazarının yaptığı bir hata, makalelere  bağlantı verirken anahtar kelime olmayan, anlamsız kelimeler üzerinden “hemen okuyun” veya “daha fazla bilgi alın” “buraya tıklayarak” gibi metinlerle bağlantı kurmak, arama motorları tarafından bir değer görmemesine sebep olur. Bağlantı metniyle makalelerinize geri bağlanmanın daha yararlı bir yolu, hedef anahtar kelimelerinizi kullanarak bağlantılar oluşturmaktır.

Bu yalnızca dahili bağlantılar için değil, aynı zamanda site dışı backlink çalışmaları yaparken de anahtar kelimeleriniz üzerinden bağlantı kurduğunuzdan emin olmanız gerekir.

WordPress’te metin bağlantılarını kullanmak çok kolaydır. Herhangi bir metne bağlantı vermek istediğinizde, kelimeyi seçerek, araçlar listesinden “bağlantı ekle/düzenle” seçeneğine tıklayarak bağlantı oluşturabilirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız Rank Math SEO eklentisinin Link Suggestion özelliği bağlantı metni oluşturma konusunda çok gelişmiştir. Sitenizde çok fazla yazı varsa, anahtar kelime veya başlıklara göre size alakalı makaleleri önererek dahili bağlantılar oluşturmanızı sağlar. Bu konuyla ilgili aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bağlantı metni ile bağlantı oluşturmanın faydaları

Bağlantı metnini okuyucuların bakış açısından faydalarıyla başlayayım. İlk olarak, elbette, ziyaret için daha alakalı ilgi bağlantıları verilecek ve hemen çıkma oranınız düşecektir. Bağlantı metni, bir okuyucunun web sitesinde geçirdiği ortalama sürenin iyileştirilmesine de yardımcı olur.

Makalenize bağlantı verirken, yalnızca alakalı konulara bağlantı verdiğinizden emin olun. Alakasız bağlantılar okuyucular için rahatsız edici olacaktır. Ayrıca unutmayın, bir bağlantıyı geri alırken yalnızca ana sayfanızı değil dahili sayfalarınızı da en az anasayfanız kadar hedefleyin.

Not: Web sayfalarınızdaki hatalı bağlantı metinleri Seobility aracıyla ücretsiz sorgulayarak bulabilir ve optimize edebilirsiniz.

Yorum yaz